Ratlarda gentamisin ile oluşturulan böbrek hasarı üzerine benfotiamin ve koenzim Q10'nun etkileri
Effects of benfotiamine and coenzyme Q10 on kidney damage induced gentamicin
  1. Tez No: 409598
  2. Yazar: MEHMET ALPEREN ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1. ÖZET Gentamisin (GM), gram negatif enfeksiyonların tedavisinde günlük klinik uygulamalar içinde sık olarak kullanılan aminoglikozit antibiyotiklerin bir türüdür. KoenzimQ10 (CoQ10), endojen bir antioksidan olup serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Benfotiamin (BFT) ise tiamin vitamininin yağda eriyen bir türü olarak bilinmektedir. Çalışmamızda gentamisine bağlı olarak oluşan nefrotoksisiteye karşı koenzim Q10 ve benfotiamin'in koruyucu etkinliklerini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda 35 adet Wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar beş gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup sham grubu olarak belirlendi. Üçüncü grupta ki her bir sıçana 80 mg/kg/gün gentamisin intraperitonal (i.p) yolla verildi. Dördüncü grupta her bir sıçana 80 mg/kg/gün gentamisin ile birlikte 10 mg/kg/gün CoQ10 i.p yolla verildi. Beşinci grupta ise her bir sıçana 80 mg/kg/gün gentamisin i.p yolla ve beraber 100 mg/kg/gün benfotiamin oral gavaj yoluyla verildi. Gentamisin, CoQ10 ve BFT'nin sekiz gün uygulanmasının ardından kan örnekleri alınıp, ötenazi sonrası böbrek dokuları çıkarıldı. Alınan kan örneklerinden Kidney Injury Molecule – Böbrek Hasar Molekülü (KIM-1) ve Tümör Nekroz Faktör-α düzeyleri (TNF-α) ELISA yöntemi ile, glutatyon ve malondialdehit (MDA) düzeyleri HPLC yöntemi ile, üre ve kreatinin değerlerinin analizi ise otoanalizörler ile yapıldı. Histopatolojik incelemeler için böbrek dokuları TUNEL boyama yapılarak histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Effects of Benfotiamine and Coenzyme Q10 on Kidney Damage Induced Gentamicin Gentamicin is a type of aminoglycoside frequently used in daily clinical practices at treatment of gram negative infections. Coenzyme Q10 (CoQ10) is an endogenous antioxidant and has a protective effect against free radicals. Benfothiamine is a fat soluble type of thiamine vitamin. Our study aims at identifying protective effects of CoenzymeQ10 and benfothiamine against nephrotoxicity induced by gentamicin. 35 Wistar albino rats were used in our study. The rats were divided into five groups. The first group was the control group and the second group was the sham group. In the third group, each rat was administered 80mg/kg/day gentamicin intraperitoneally. In the fourth group, each rat was administered 80mg/kg/day gentamicin intraperitoneally and 10mg/kg/day CoQ10 intraperitoneally. In the fifth group, each rat was administered 80mg/kg/day gentamicin intraperitoneally and 100 mg/kg/day Benfothiamine by oral gavage. After gentamicin, CoQ10 and BFT was administered for eight days, blood samples were taken and renal tissues were extracted after euthanasia. KIM-1, TNFα, glutathione, malondialdehyde, BUN, creatinine were analyzed from blood samples. Tunel dye was rendered and histopathologic observations were evaluated.