Ratlarda gentamisin kaynaklı oksidatif stres aracılı nefrotoksisiteye karşı cranberry'nin koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Protective effect of cransberry extract against gentamicin-induced oxidative stress-mediated nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 994327
  2. Yazar: MERYEM KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES GÜNCÜM, PROF. DR. EMİNE BAYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmaceutical Toxicology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Gentamisin, yaygın kullanılan bir aminoglikozid antibiyotik olup nefrotoksik ve ototoksik yan etkileri nedeniyle kullanım alanı sınırlıdır. Gentamisin kaynaklı toksisitenin temel mekanizması oksidatif stres olarak bilinmekte, bu nedenle eksojen antioksidanların koruyucu etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışmada, antioksidan bileşiklerce zengin olan cranberry'nin, gentamisin ile indüklenen böbrek hasarı üzerindeki olası koruyucu etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada her biri sekiz rat içeren dört grup oluşturulmuştur: kontrol grubu, yalnızca gentamisin uygulanan grup, gentamisin + cranberry (gent+cran) uygulanan grup ve yalnızca cranberry uygulanan grup. Gentamisin, 80 mg/kg dozda subkutan; cranberry ise 200 mg/kg dozda oral yolla 7 gün boyunca uygulanmıştır. Uygulama sonrası kan ve doku örnekleri alınarak biyokimyasal ve histopatolojik analizler yapılmıştır. Biyokimyasal değerlendirmelerde, kontrol grubuna kıyasla gentamisin grubunda BUN, üre ve kreatinin düzeylerinde anlamlı artış tespit edilmiştir. Ancak gentamisin grubuna kıyasla gent+cran grubunda bu parametrelerde anlamlı bir azalma gözlemlenmemiştir (p>0.001). Cranberry, BUN, üre ve kreatinin düzeylerinde koruyucu etki göstermemiştir. Karaciğer hasarının göstergesi olan ALT ve AST düzeylerinde, kontrol grubuna kıyasla gentamisin grubunda anlamlı artış izlenmiş; ancak gentamisin grubuna kıyasla gent+cran grubunda bu parametrelerde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Lipit peroksidasyonuna ilişkin değerlendirmelerde, gentamisin grubunda MDA düzeylerinde artış saptanırken, gent+cran grubunda gentamisin grubuna göre MDA düzeylerinde anlamlı azalma gözlemlenmiştir (p<0.001). Protein hasarı açısından gentamisin grubunda kontrol grubuna göre artış görülmüş, buna karşılık TAS seviyelerinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir (p<0.001). Gentamisin grubuna kıyasla gent+cran grubunda TAS seviyelerinde anlamlı artış izlenmiştir. TOS seviyeleri ile total tiyol / native tiyol/2 oranları arasında gruplar arasında anlamlı farklar bulunmamıştır. Apoptoza ilişkin gen ekspresyon analizlerinde, kontrol grubuna kıyasla gentamisin grubunda antiapoptotik gen (Bcl-2) ekspresyonu azalırken, apoptotik gen ekspresyonlarında anlamlı artış gözlemlenmiştir (p<0.001). Gentamisin grubuna kıyasla gent+cran grubunda apoptotik genler (Bax, kaspaz 3, 8, 9) düzeylerinde azalma, Bcl-2 gen ekspresyonunda ise anlamlı artış saptanmıştır (p<0.001). Histopatolojik değerlendirmede, böbrek kesitlerinde tübül dejenerasyonu ve nekrozu, glomerulus hasarı, mononükleer hücre (MNH) infiltrasyonu, hiperemi, kanama ve hiyalin silindir oluşumu yönünden skorlama yapılmıştır. Kontrol grubunda tüm parametrelerin skorları sıfır olarak tespit edilmiştir. Gentamisin grubunda ise tübül dejenerasyonu, nekroz, glomerulus hasarı, MNH infiltrasyonu, hiperemi ve kanama skorları 2-2,5 arasında bulunmuştur. Gentamisin grubuna kıyasla gent+cran grubunda bu parametrelerin skoru 1,5-2 arasında olup, tüm histopatolojik değerlendirme parametrelerinde azalma olduğu görülmüştür. Bu bulgular, cranberry'nin hücresel düzeyde hasarı kısmen azalttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Gentamicin is a widely used aminoglycoside antibiotic; however, its clinical use is limited due to its nephrotoxic and ototoxic side effects. The main mechanism underlying gentamicin-induced toxicity is oxidative stress, and the potential protective effects of exogenous antioxidants against this condition have been investigated. In this study, the possible protective effect of cranberry, known for its richness in antioxidant compounds, against gentamicin-induced renal damage was evaluated. Four groups, each consisting of eight rats, were formed: control group, gentamicin-only group, gentamicin plus cranberry (gent+cran) group, and cranberry-only group. Gentamicin was administered subcutaneously at a dose of 80 mg/kg, while cranberry was given orally at a dose of 200 mg/kg, both for seven consecutive days. Following the treatment period, blood and tissue samples were collected for biochemical and histopathological analyses. Biochemical analyses showed significant increases in BUN, urea, and creatinine levels in the gentamicin group compared to the control group. However, when compared to the gentamicin group, the gent+cran group did not show a statistically significant decrease in these parameters (p>0.001). Cranberry did not exhibit a protective effect on BUN, urea, and creatinine levels. Serum ALT and AST levels, indicators of liver damage, were significantly increased in the gentamicin group compared to the control group, while no significant differences were observed between the gentamicin and gent+cran groups. Regarding lipid peroxidation, MDA levels were elevated in the gentamicin group, whereas a significant reduction in MDA levels was detected in the gent+cran group compared to the gentamicin group (p<0.001). Protein damage markers increased in the gentamicin group compared to the control group, while TAS levels significantly decreased (p<0.001). In the gent+cran group, TAS levels showed a significant increase compared to the gentamicin group. No significant differences were found between groups regarding TOS levels and total thiol/native thiol/2 ratios. In gene expression analyses related to apoptosis, the anti-apoptotic gene (Bcl-2) expression decreased in the gentamicin group compared to the control group, while pro-apoptotic gene expressions showed a significant increase (p<0.001). Compared to the gentamicin group, the gent+cran group exhibited decreased expression of apoptotic genes (Bax, caspase 3, 8, 9) and a significant increase in Bcl-2 expression (p<0.001). Histopathological evaluations were performed on kidney sections for parameters such as tubular degeneration and necrosis, glomerular damage, mononuclear cell (MNC) infiltration, hyperemia, hemorrhage, and hyaline cast formation. In the control group, the histopathological scores for all parameters were recorded as zero. In the gentamicin group, scores for tubular degeneration, necrosis, glomerular damage, MNC infiltration, hyperemia, and hemorrhage ranged between 2 and 2.5. Compared to the gentamicin group, the gent+cran group showed scores between 1.5 and 2, indicating a reduction in all assessed histopathological parameters. These findings suggest that cranberry partially alleviates gentamicin-induced renal damage at the cellular level.