Fertilite problemli ineklerde enfeksiyöz bovine rhinotracheitis-enfeksiyöz pustular vulvovaginitis (IBR-IPV) virus izolasyonu ve seroepidemiyolojisi
The Isolation and seroepidemiological studies of IBR/IPV virus on cows with fertility problems
  1. Tez No: 31125
  2. Yazar: MEHMET ÇABALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
58 6. ÖZET Bu araştırmada Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 20 süt ineği yetiştirmesi ve A.ü. Veteriner Fakültesi Doğum Kliniğine getirilen, fertilite problemli ineklerden alınan 624 adet kan serumu mikronötral izasyon testi ile IBR/IPV antikorları yönünden kontrol edilmiştir. Ayrıca bu ineklere ait 381 adet vajinal swap, 411 adet lökosit ve 7 adet plasenta örneklerinin virus izolasyonu amacıyla hücre kültürlerinde pasajları yapılmıştır. Mikronötralizasyon testi ile kontrol edilen 624 adet kan serumunun 425 adedi (5868.10) IBR/IPV virusu nötralizan antikorları yönünden pozitif bulunmuştur. Ancak virus izolas yonu amacıyla toplanan örneklerden virus izole edilememiştir. Kontrol edilen işletmelerin tümünde IBR/IPV enfeksiyonu varlığı tespit edilmiş ve işletmelerdeki seropozitiflik oranlarının %6.66 ile %100 arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca pozitif serumların SNso değerlerinin 1:1.41 -1:316 arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu araştırmada, virus izolasyonu yapılamamasına rağmen, işletmelerdeki antikor düzeylerinin yüksekliği nede niyle, fertilite problemli ineklerde IBR/IPV virüsünün etiyolojik bir etken olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
59 7. İNGİLİZCE ÖZET (Summary) THE ISOLATION AND SEROEPIDEMIOLOGICAL STUDIES OF IBR/IPV VIRUS ON COWS WITH FERTILITY PROBLEMS In this research, 624 serum samples obtained from both cows with fertility problems which have been brought to Gynocology Clinic of Veterinary Faculty of Ankara University and the animals having same problems of which produced in 20 dairy herds located in various regions of Turkey were tested for IBR/IPV antibodies using microneutralization assay. In addition, 381 vaginal swab, 411 heparinized blood and 7 plasental samples were passaged in susceptible cell lines in order to virus isolation. 425 (%68.10) of tested 624 serum samples by micro- neutralization assay were found to be positive for IBR/IPV virus neutralizing antibodies. However, the effective virus was not able to isolated from the specimens collected for virus isolation. The presence of IBR/IPV infection was detected in all of dairy herds and it was observed that incidence of the infection in selected herds was varied from 6.66% to 100%. Neutralizing dose 50 (NDso) values of the antibody carriers were found between 1:1.41-1:316. Although virus isolation could not be acheived, this research shows that IBR/IPV virus may be an etiological agent in fertility problems of cows, since high incidence against corresponding agent has been detected at herds.