Sığırlarda suni tohumlama uygulaması öncesi carazolol kullanımının döl verimi (fertilite) üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of carazolol use on fertility before artificial insemination in cattle
  1. Tez No: 846215
  2. Yazar: OSMAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, ineklerde sahada rutin olarak kullanılan suni tohumlama uygulamaları sırasında suni tohumlama uygulamasından hemen önce Carazolol ihtiva eden beta 2-adrenoreseptör blokeri Simpanorm isimli ticari ilacın uygulanmasının gebelik oranı üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışma materyalini 150 baş Holstein inek oluşturdu. Materyali oluşturan Holstein inekler Burdur/Çeltikçi ilçesi ve köylerinden temin edildi. Holstein ineklerin reprodüktif geçmişlerine ve klinik muayenelerine bakılarak, vücut kondisyon skoru 2,5-3,5 olan inekler çalışma materyalini oluşturdu. En az 1 doğum yapmış, herhangi bir reprodüktif problemi olmayan doğumdan sonra 45-60 gün geçmiş, 3-4 yaşlı Holstein inekler çalışmaya dahil edildi. Çalışma sırasında doğumdan sonraki ilk kızgınlığa gelen inekler kullanıldı. Suni tohumlama öncesi östrusun dış klinik belirtileri ve çara akıntısının olup olmadığı kontrol edilerek östrusun dış belirtilerinin doğruluğunun tespiti yapıldı. Klinik olarak ineğin östrus döneminde olduğu ise ovaryumda Graff folikülünün varlığı ve uterus tonusu rektal palpasyon ile doğrulandı. Östrus döneminde olduğunun klinik ve gözlem belirtileri ile doğrulanması ile, suni tohumlama kızgınlığın başlangıcından en az 12 saat sonra yapıldı. Suni tohumlamalar, 37 C°'de 30 saniyede çözdürülen sperma ile rekto-vajinal olarak corpus uteriye bırakılarak gerçekleştirildi. Çalışma materyalini oluşturan Holstein inekler eşit 3 gruba ayrıldı. 1.Grup-çalışma grubu (Carazolol) (n=50); suni tohumlama uygulamasından hemen önce Carazolol etken maddesini içeren Simpanorm (FATRO) isimli ticari ilaç 1 mg Carazolol/100 kg canlı ağırlık dozunda intravenöz (iv) olarak yapıldı. 2.Grup-negatif kontrol grubu (n=50); ise 2 ml/100 kg canlı ağırlık (CA) dozunda intravenöz iv fizyolojik tuzlu su (0,09 FTS) uygulandı. 3.Grup-pozitif kontrol grubu olarak (n=50); ise hiçbir işlem yapılmadan uygun zamanda sadece suni tohumlama yapıldıSonuç olarak; Carazolol ile tedavi edilen 1. gruptaki 50 inekten %74 oranında gebelik elde edilirken, bu oran plasebo (0,09 FTS) uygulanan 2. gruptaki 50 inekten %62 oranında gebelik elde edildi. Kontrol grubunu oluşturan 3. gruptaki 50 inekten %60 oranında gebelik elde edildi. Elde edilen bu değerler Holstein ineklerde suni tohumlama uygulamaları sırasında Carazolol kullanılması ile istatistiksel olarak farklı olmayan gebelik oranında artış sağladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether the application of the commercial drug Simpanorm, a beta 2-adrenoreceptor blocker containing Carazolol, during artificial insemination applications routinely used in the field in cows, just before artificial insemination application has an effect on pregnancy rate. The study material consisted of 150 Holstein cows. Holstein cows were obtained from Burdur/Çeltikçi district and villages. Holstein cows with a body condition score of 2.5-3.5 were included in the study material by looking at their reproductive history and clinical examinations. Holstein cows that had at least 1 birth, had no reproductive problems, were 45-60 days postpartum and 3-4 years old were included in the study. During the study, cows coming into estrus at the first heat after calving were used. Before artificial insemination, the external clinical signs of estrus and the presence or absence of estrus discharge were checked to determine the accuracy of the external signs of estrus. Clinically, the presence of Graff's follicle in the ovary and uterine tone were confirmed by rectal palpation. After confirmation of estrus by clinical and observation signs, artificial insemination was performed at least 12 hours after the onset of estrus. Artificial insemination was performed by recto- vaginally depositing semen thawed at 37°C for 30 seconds into the corpus uterus. Holstein cows constituting the study material were divided into 3 equal groups. Group 1-study group (Carazolol) (n=50); Simpanorm (FATRO), a commercial drug containing the active ingredient Carazolol, was administered intravenously (iv) at a dose of 1 mg Carazolol/100 kg body weight just before artificial insemination. Group 2-negative control group (n=50); intravenous iv physiological saline (0.09 FTS) was administered at a dose of 2 ml/100 kg body weight (CA). 3. Group-positive control group (n=50); only artificial insemination was performed at the appropriate time without any treatment. As a result, 74% pregnancy rate was obtained from 50 cows in group-1 treated with Carazolol. This rate was 62% in the 2nd group of 50 cows treated with placebo (0.09 FTS). Pregnancy rate was 60% in 50 cows in the 3-group, which constituted the control group. These values obtained provided an increase in pregnancy rate which was not statistically different with the use of Carazolol during artificial insemination applications in Holstein cows.