Repeat breeder gözlenen ineklerde farklı intrauterin tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of different intrauterine treatment efficiency in repeat breeder COWS
- Tez No: 723535
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU BAKİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sunulan çalışmanın amacı, ineklerde önemli bir sorun olan ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan repeat breeder olgularında, nedenlerden biri olarak tanımlanan subklinik genital kanal enfeksiyonlarının tedavisinde farklı intrauterin tedavi seçeneklerinin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma materyalini en az bir kez doğum yapmış, yaşları 2-8 arasında değişen 75 adet Holstein-Fleckvieh ırkı inek oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilen repeat breeder tanısı konulmuş inekler üç gruba ayrıldı: Grup 1 (n=25): Bu grupta bulunan hayvanlara 1 gün ara ile 3 kez intrauterin 10 ml sefkuinom sülfat + 5 ml deksametazon sodyum fosfat + 10 ml %30 dekstroz içeriği; Grup 2 (n=25): Bu grupta yer alan hayvanlara bir gün ara ile üç kez intrauterin 100 mg rifaksimin ihtiva eden (13,4 gram) sprey uygulandı; Grup 3 (n=25): Bu grupta bulunan hayvanlara herhangi bir tedavi uygulanmadan kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hayvanlara tedavi süreçleri bittikten sonra senkronizasyon programı uygulanarak uygun zamanda suni tohumlama işlemi yapıldı ve 35. günde gebelik muayeneleri gerçekleştirildi. Çalışma sonrasında yapılan ilk suni tohumlamaların gebelik oranları sırasıyla Grup I'de %32 (8/25), Grup II'de %20 (5/25) ve Grup III'de %20 (5/25) olarak belirlendi (P>0,05). Sunulan tez çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, repeat breeder sorunu bulunan ineklerde 10 ml sefkuinom sülfat + 5 ml deksametazon sodyum fosfat + 10 ml %30 dekstroz kombinasyonunun intrauterin olarak uygulanmasının gebelik oranlarını sayısal olarak artırabileceği ve bu uygulamanın fertilite üzerine olumlu etkisi olacağı kanısına varıldı. Uterus enfeksiyonu bulunan ineklerde sıklıkla tercih edilen 100 mg rifaksimin ihtiva eden spreyin intaruterin uygulaması göreli etkinlik incelemesi ile karşılaştırıldığında, Grup I'e ait ineklerde kullanılan intrauterin ilaç kombinasyonunun daha etkili olduğu gözlendi. Sunulan çalışmada kullanılan intrauterin ilaç kombinasyonunun daha fazla sayıda hayvan materyali kullanılarak ve repeat breeder olgusuna etki eden farklı faktörler dikkate alınarak gerçekleştirilmesinin uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness of different treatment options in subclinical genital tract infections, which is one of the causes of repeat breeder, a serious economic problem, in cows. The material of this study was 75 HolsteinFleckvieh breed, primiparous or multiparous, 2 to 8 years old cows. The cows diagnosed as repeat breeder were divided into three groups randomly; Group I (n=25): 10 ml cefquinome sulphate+5 ml dexamethasone sodium sulphate+10 ml 30% dextrose was applied intrauterine three times every other day; Group II (n=25): 100 mg rifaximine (13.4 gr) spray was applied by intrauterine route three times every other day to cows; Group III (n=25): The cows in this group subjected as a control group and any treatment did not apply. The synchronization program was applied to all cows following treatments, artificially inseminated, and the examinations were performed on the 35th day to detect pregnancy status. The pregnancy rates after the first artificial insemination were 32% (8/25), 20% (5/25), and 20% (5/25) in the groups, respectively (P>0.05). It was detected that the intrauterine administration of 10 ml cefquinome sulphate+5 ml dexamethasone sodium sulphate+10 ml 30% dextrose combination may increase the pregnancy number and affect positively the fertility in repeat breeder cows. The intrauterine drug combination used in Group I was found more effective than the intrauterine spray, including 100 mg rifaximin, which is frequently used in cows with a uterine infection. It was evaluated that the intrauterine drug combination used in the present study should be investigated with more animal material and with consideration of the different factors affecting repeat breeder cases in cows.