Alt çene kaynaklı iskeletsel sınıf II olgularda yüz derinliğinin sefalometrik olarak değerlendirilmesi
The cephalometric assesment of the facial depth in skeletally sinif II individuals with mandibular deficiency
  1. Tez No: 311258
  2. Yazar: FİDAN SABUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OSMAN BENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alt Çene Kaynaklı İskeletsel Sınıf II Olgularda Yüz Derinliğinin Sefalometrik Olarak DeğerlendirilmesiBu çalışmada, alt çene kaynaklı iskeletsel Sınıf II maloklüzyon gösteren hastalarda gereken ortalama yüz derinliği tespit edilerek, bu mesafe ile ön yüz yüksekliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla condylion noktası ile nasion noktasının Frankfort Horizontal düzlemindeki izdüşümleri arasındaki mesafe Yüz Derinlik Mesafesi (Co'-N') olarak tanımlanmış ve bu mesafe ile ön yüz yüksekliği karşılaştırılarak belirli bir oran saptanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma için GATA Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi Ortodonti Anabilim Dalı arşivindeki tüm radyografik kayıtlar incelenmiştir. Tedavi olmamış hastalardan, cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin, Steiner analizine göre, alt çene kaynaklı iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip, 712 bireyin (361 kız, 351 erkek) sefalometrik filmleri seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır.Çalışmamızda 2 ana grup (kız ve erkek) değerlendirilmiştir. Bu gruplar büyüme ve gelişim dönemleri dikkate alınarak 3 alt gruba ayrılmıştır. Ayrıca istatistiksel olarak kız ve erkeklerin birbirleriyle karşılaştırılabilmesi için genel grup oluşturulmuştur. Genel grup da kronolojik yaşa göre 3 alt grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cephalometric Assesment of the Facial depth in Skeletally Sınıf II Individuals with Mandibular DeficiencyThe aim of this study was to investigate facial depth of a patient with ClassII malocclusion with mandibular deficiency and its relationship with anterior facial distance. For this purpose, the distance between projections of condylion and Nasion points on frankfort horizontal plane was defined as Facial depth distance (Co?-N?) and this distance was compared with anterior facial height to identify a proportion.For this study all radiographic records in archives of GATA Dentistry Center Department of Orthodontics were investigated. The cephalometric radiographs of 712 person (361 female 351 male) whose skeletally Sınıf II relationship with mandibular deficiency were selected and investigated untreated, gender and age difference.In this study two main groups (male and female) were evaluated. These groups were divided into three subgroups according to their period of growth and development. Also to compare males and females statistically a group general was composed. Group general was divided into three subgroups accourding to the chronologic ages