Üst çene kaynaklı iskeletsel sınıf ııı olgularda yüz derinliğinin sefalometrik olarak değerlendirilmesi
The cephalometric assesment of the facial depth in skeletally class iii individuals with maxillar deficiency
- Tez No: 311259
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SAĞDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, üst çene kaynaklı iskeletsel sınıf III malokluzyon gösteren hastalarda gereken ortalama yüz derinliği tespit edilerek, bu mesafe ile ön yüz yüksekliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla condylion noktası ile nasion noktasının Frankfort Horizontal düzlemindeki izdüşümleri arasındaki mesafe Yüz Derinliği Mesafesi (Co ? -N ? ) olarak tanımlanmış ve bu mesafe ile ön yüz yüksekliği karşılaştırılarak belirli bir oran saptanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma için GATA Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi Ortodonti Anabilim Dalı ve Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivindeki tüm radyografik kayıtlar incelenmiştir. Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin, Steiner analizine göre üst çene kaynaklı İskeletsel Sınıf III malokluzyona sahip, 592 bireyin (311 kız, 281 erkek) sefalometrik filmleri seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır.Çalışmamızda 2 ana grup (kız ve erkek) değerlendirilmiştir. Bu gruplar büyüme ve gelişim dönemleri dikkate alınarak 3 alt gruba ayrılmıştır. Ayrıca istatistiksel olarak kız ve erkeklerin birbirleriyle karşılaştırılabilmesi için genel grup oluşturulmuştur. Genel grup da kronolojik yaşa göre 3 alt grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate facial depth of a patient with Class III malocclusion with maxillar deficiency and its relationship with anterior facial distance. For this purpose, the distance between projections of Condylion and Nasion points on Frankfort horizontal plane was defined as Facial Depth distance (Co ? -N ? ) and this distance was compared with anterior facial height to identify a proportion.For this study all radiographic records in archives of GATA Dentistry Center and Erciyes University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were investigated. The cephalometric radiographs of 592 person (281 female 311 male) whose skeletally Class III relationship with maxillar deficiency were selected and investigated without considering treated or untreated, gender and age difference.In this study two main groups (male and female) were evaluated. These groups were divided into three subgroups according to their period of growth and development. Also to compare males and females statistically a group general was composed. General group was divided into three subgroups accourding to the chronologic ages.