İntrakardiyak defibrilatörlü (ICD) hastalarda planlı eğitim ve takip programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of efficiency of preplanned education and follow-up program in patients with intracardiac defibrillator (icd)
- Tez No: 311260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İntrakardiyak defibrilatörlü (ICD) hastalarda planlı eğitim ve takip programının etkinliğinin değerlendirilmesi,Bu araştırma; ICD'li hastaların cihaza bağlı yaşadıkları deneyimleri, sorunları, bakım ve eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla niteliksel; bu hastalara uygulanan planlı eğitim ve takip programının hastaların yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon ve bilgi düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak planlanmış ve uygulanmıştır.Verilerin toplanmasında ?Hastaların Sosyodemografik ve Tıbbi Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu?, ?Niteliksel Görüşmeler için Yarı Yapılandırılmış Soru Formu?, ?Hastaların ICD'ye Yönelik Bilgi Düzeylerini Değerlendirme Formu?, Spielberger'in Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği (STAI)?, ?Beck Depresyon Envanteri? ve ?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği? kullanılmıştır. Bu formlar çalışmanın başlangıcında ve altı ay sonrasında hastalara uygulanmıştır.Araştırma 27'si müdahale grubunda, 27'side kontrol grubunda olmak üzere toplam 54 hasta ile tamamlanmıştır. Hastalar kontrole geliş sırasına göre örnekleme alınmıştır. Müdahale grubundaki hastalarla bireysel görüşmeler yapılmış ve hastaların eğitim gereksinimleri belirlenmiştir. Hastalara ICD cihazı ve bununla yaşamla ilgili konularda tekrarlı bireysel eğitimler verilmiş ve hastalar izlem programına alınmıştır. Bu süreçte kontrol grubunda ise, kliniğin normal prosedürü devam etmiş, araştırma sonunda bu gruba da eğitim verilmiştir.Eğitim ve takip programı sonrasında müdahale grubunda, başlangıç ve altı ay sonrası değerlendirme sonuçları karşılaştırıldığında hastaların, bilgi düzeylerinde artma, anksiyete ve depresyon durumlarında azalma ve yaşam kalitelerinin birçok alt ölçeğinde iyileşme saptanmıştır.Bu sonuçlara göre hemşire tarafından hastalara uygulanan planlı eğitim ve takip programının etkili olduğu görülmüştür. Hasta ve ailesini ICD cihazı ile yaşamaya hazırlamak için, implantasyon öncesi dönemde başlayan ve sonrasında da devam eden iyi planlanmış eğitim ve takip programlarının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Efficiency of Preplanned Education and Follow-up Program in Patients with Intracardiac Defibrillator (ICD)This study is designed as a qualitative study in order to determine experiences, problems, health care and education requirements for patients with Intracardiac Defibrillator (ICD) and as a quasi-experimental study in order to asses the effects of preplanned education and follow-up program on the quality of life, anxiety, depression, and knowledge level.?Data Collection Form for Socio-demographic and Medical Characteristics of Patients?, ?Semi-Structured Questionnaire for Qualitative Interviews?, ?Forms for Assessment of Patients? Knowledge about ICD?, ?The Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI)?, ?Beck Depression Inventory? and ?SF-36 Health Survey? were used at the beginning of the study and six months later in order to collect data.54 patients were included into the study, 27 patients in the study group and 27 patients in the control group. Patients were chosen respectively. Personal interviews were conducted and patient education requirements were determined in the study group. Patients were received individual education for ICD several times and then they were included in the follow-up program. Patients in the control group received standard care and individual education was given to them after the study was finished.After preplanned education and follow-up program, assessment of outcomes of the study group that were obtained at the beginning and at sixth month were compared. It was found that knowledge levels of patients were increased, anxiety and depression scores were decreased. It was noticed that there were some positive improvements in several quality of life subscales.It was concluded that preplanned patient education and follow-up program that was provided by nurses was effective. It is suggested that applying preplanned patient education and follow-up program which start before the implantation and continue after the procedure for preparing patients and their families to a new life with ICD.