Yüksek riskli gruplarda postoperatif derin ven trombozunu önleme protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of protocols of prevention of postoperative deep vein thrombosis in high risk groups
  1. Tez No: 311275
  2. Yazar: HATİCE AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, ameliyat sonrası derin ven trombozu (DVT) açısından çok yüksek riskli hastalarda, üç farklı DVT önleme protokolünün etkinliğinin ve hasta memnuniyetinin karşılaştırılması amacıyla planlanmış, prospektif, randomize klinik araştırmadır. Çalışmanın örneklemini, Mart 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında abdominopelvik cerrahi geçiren 219 hasta oluşturmuştur.Tüm hastalara DVT'nin önlenmesine yönelik, farmakolojik ve fiziksel profilaksi yöntemleri benzer şekilde uygulanmış ve eğitim verilmiştir. Farklı olarak, randomizasyon sonrası Grup I'deki hastalara diz altı düşük basınçlı elastik çorap (BEÇ) (15-18 mm/Hg), Grup II'deki hastalara diz üstü düşük BEÇ (15-18 mm/Hg), Grup III'deki hastalara diz altı orta BEÇ (20-30 mm/Hg) verilmiştir. Ameliyat sonrası 5-7 gün DVT belirti ve bulguları izlenmiş, çorapların kullanımına ilişkin sorunlar kaydedilmiş, hastaların çoraplara ilişkin memnuniyetleri değerlendirilerek, tüm hastalara alt ekstremite venöz renkli doppler ultrasonografi (RDUS) yaptırılmıştır.Çalışmada yer alan her üç grupta, hiçbir hastada DVT gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a prospective, randomized clinical study that was planned to compare the effectiveness and patient satisfactory of three different DVT prevention protocols in very high risk patients. Sample of the study included 219 patients who had abdominopelvic surgery between March 2011 and April 2012.For the prevention of DVT, pharmacological and physical methods of prophylaxis were applied in a similar manner to all of the patients and training was given. After randomization, different than the routine treatment and care, the below-knee low graduated compression stockings (15-18 mm/Hg) were given to patients in Group I, above-knee low graduated compression stockings (15-18 mm/Hg) were given to patients in Group II, and the below-knee moderate graduated compression stockings (20-30 mm/Hg) were given for patients in Group III. Signs and symptoms of DVT were followed postoperatively for 5-7 days; the problems related to usage of stockings were recorded. Also patient satisfactory were assessed in relation to stockings? usage and lower extremity venous color Doppler ultrasound was done for all patients. In all of the three groups in this study no patients developed DVT.