Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının tanısında moleküler ve enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of molecular method and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method results in diagnosis of crimean-congo heamorrhagic fever (CCHF)
- Tez No: 376955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı özellikle son sekiz yılda ülkemizde insidansı ve mortalitesi en fazla artan hastalıklardan biridir.?KKKA Hastalığının Tanısında Moleküler ve Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) Yöntemlerinin Karşılaştırılması? isimli çalışmamızda, KKKA virusunun tespiti için Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) yöntemi, antijen ve antikorların tespiti için ELISA yöntemi kullanılarak erken tanıda etkinliklerinin karşılaştırılması ve hastalığın gelişimine olan etkileri yanında hematolojik ve biokimyasal parametrelerdeki değişimlerin hastalığın seyrine etkisinin tespiti amaçlanmıştır.2010 yılında Tokat ilinde sağlık kuruluşlarına; kene ısırığı, KKKA hastalığı klinik belirti ve laboratuar bulguları sebebi ile yatırılan 40 vakanın kan numuneleri RT-PCR ve ELISA yöntemleri ile incelenerek kaçıncı günde (ilk 10 gün içerisinde) pozitif oldukları tespit edildi. Bu vakaların çeşitli sosyo-demografik, epidemiyolojik verileri ve çalışma sonuçlarının istatistiksel analizleri bilgisayar ortamında SPSS v.18 programı ile değerlendirildi. Hastalarda lökopeni, trombositopeni, ALT -AST, LDH, CK yüksekliği belirgindi. Risk faktörleri olarak; endemik kırsal alanda yaşama, tarım ve hayvancılıkla uğraşma, kene teması tespit edildi. Ancak kene ısırığı vakaların %80'inde mevcuttu. Ribavirin tedavisi uygulanmayan hastalarda ölüm vakası olmadı. RT-PCR ile hastaların 38'i pozitif, 2'si negatif olarak ilk 5 günde tespit edildi. ELISA ile pozitiflik 36 hastada (% 90) mevcut idi ve ortalama 5. günde (1.-8. günler) ortaya çıktı. Her iki yöntemle elde edilen pozitiflik düzeyi birbirine yakındı. IgM oluştuğunda lökosit sayısı, IgG oluştuğunda ise trombosit sayısında artma olmaktadır. Antijen pozitif iken (ilk 5 günde) RT-PCR da mutlaka pozitif bulunmuştur. Erken tanıda ilk 5 günde RT-PCR antijen ve IgM ile, sonraki günlerde ise IgM ve IgG ile desteklenmelidir. RT-PCR'a yakın düzeyde duyarlılığı nedeniyle, IgM tanıda rutin uygulamaya girmelidir.
Özet (Çeviri)
In Turkey especially for eight years Crimean-Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) is a disease having a gradually increasing mortality and incidence. The name of our present study is ?The Comparison of Molecular Method and Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) Method Results in Diagnosis of Crimean-Congo Heamorrhagic Fever (CCHF)?. In this study we aimed to compare the efficiencies of Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) method and Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) methods for diagnosis of CCHF and to determine the effects to the course of disease. And also to determine the changes in haematologic and biochemical parameters as well. RT-PCR, ELISA tests were studied on blood samples of 40 aplicants with tick bite and symptoms described of CCHF collected from the Tokat city health institutions. The date of pozitivizm in ten days period was determined. The statiscal analyses of various epidemiyologic, socio-demographic datas and results of the study were performed on computer by SPSS v.18 programme. Lokopenie, trombositopeni, ALT, AST, LDH, CK enzymes increases were obvious. Living in endemic rural region, working in agricultural and stock-breeding, tick bite were the risk factors. Neverthles tick bite was only seen in patients by %80. Although ribavirin teraphy was not performed, was no fatal case seen. By RT-PCR during the first five days 38 patients were pozitive, 2 were negative. By ELISA method IgM was pozitive in 36 patients (% 90) at fifth day-avarage-. We determined that while IgM was occuring, wbc was intending to increase, as well, and while IgG was occuring, trombosit count was intending to increase. As antigen was pozitive, PCR was also absolutely together pozitive (in first 5 days). For early diagnosis, in first five days RT-PCR assay will be supported by ELISA method IgM and antigen, in the following days by IgM and IgG. Because of high sensivity, near to RT-PCR, IgM ELISA assay should be in routine for diagnosis.