Meteorolojik değişkenlerin kardiyak patoloji kaynaklı hastane yatışlarına etkisi
The relation between meteorologic variables on hospitalization with cardiac causes
- Tez No: 311307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERDEN, PROF. HAKAN ÖZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Daha önce yapılan çalışmalar hava sıcaklığının kardiyovasküler olaylar üzerine olan etkisini ortaya koymuştur. Fakat sürekli etkileşim içerisinde bulunduğumuz atmosfer, sıcaklık dışında birçok meteorolojik değişkene sahiptir. Bu retrospektif çalışmanın amacı meteorolojik değişkenlerin kardiyak kaynaklı hastane yatış sıklığına etkisini araştırmaktır.Gereç-Yöntem: 01 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalı ile Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne yatırılan 1376 hasta çalışmaya dâhil edildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden bu tarihler arasında günlük sıcaklık, nem, rüzgâr hızı gibi meteorolojik verilere ulaşıldı. Meteorolojiden elde edilen bu veriler ile hasta dosyalarından ulaşılan klinik tanılar SPSS-13 programına gün gün girilerek istatistiksel analiz yapıldı.Bulgular: Yapılan istatistik analiz sonucunda özellikle nem ve sıcaklık gibi meteorolojik parametreler ile kardiyak hastalıklar arasında zayıf da olsa bir korelasyon saptandı. Rüzgâr hızı ile kalp hastalıklarına bağlı hastaneye yatışlar arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ani sıcaklık değişimlerinin de hastane yatışları ile bağıntısı gösterilemedi. Kardiyak sebepli tüm yatışların ise özellikle Ağustos ve Eylül aylarında belirgin olarak azaldığı gözlendi.Sonuçlar: Kardiyak yatışların sonbaharda en düşük seviyeye indiği görüldü. Düzce ilinin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısının bu sonuca etkisinin olduğu düşünülmektedir. Nem ve sıcaklık değerleri ile zayıf bir ilişki mevcuttu. Bu konuda daha uzun süre takipli ve daha fazla hasta sayısı içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.ANAHTAR KELİMELER: Meteorolojik faktörler, kardiyak hastalıklar, hastane yatışları, sıcaklık, nem
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of temperature on cardiovascular events has been shown previously. But, the atmosphere which we are in continuous interaction has many meteorological parameters, not only temperature. The aim of this retrospective study was to investigate the effect of meteorological factors on hospitalization with cardiovascular pathologies.Material-Method: One thousand and three hundred seventy six patints who hospitalized Duzce University School of Medicine and Duzce Atatürk State Hospital department of cardiology in 01 January 2009 and 31 December 2010, were included in this study. Meteorological datas, such as the daily temperatures, humidity and wind speed have been reached from General Directorate of State Meteorology Affairs between these dates. The values which were obtained from patients' files and datas from general directorate of state meteorology affairs were entered day to day in SPSS-13 program. The statistical analyzes were performed using this program.Results: As a result of statistical analysis methods, meteorological parameters especially humidity and temperature between cardiac diseases, a weak correlation was found. Wind speed-related data wasn?t significantly. In hot and cold weather hospitalizations variation have not been found significantly. Cardiac-related hospitalization decreased significantly, especially in August and September.Conclusion: In the fall, cardiac-related hospitalization was reduced to its lowest level. Socio-economic and cultural structure of Duzce is thought to be the effect of that conclusion. In addition, meteorological parameters especially humidity and temperature between cardiac patology was found a weak correlation. The long-term studies involving more patients' demographic and clinical characteristics are thought to achieve meaningful results about meteorological effects.KEYWORDS: Meteorological factors, cardiac diseases, hospitalizations, temperature, humidity