Mandibuler kanal ve mental foramen varyasyonlarının dental volümetrik tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the mandibular canal and mental foramen variations by cone beam computerized tomography
  1. Tez No: 311318
  2. Yazar: HALİL ŞAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diş hekimleri, girişimde bulunacakları bölgenin anatomisine hâkim olmalıdır. Bu sayede, tedavi planlaması daha dikkatli yapılırken olası komplikasyonların da önüne geçilmiş olur. Mandibuler kanal ve mental foramen ile bunların içerdiği nörovasküler yapılar dikkat edilmesi gereken oluşumlardır. Ancak bazı bireylerde, bu yapıların standart anatomisinden farklı olarak bir veya birden fazla varyasyon görülmesi muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı, Türk popülasyonundan alınmış geniş bir hasta grubunda, mandibuler kanal ve mental foramene ait varyasyonların görülme sıklığını ve bunların karakteristik özelliklerini araştırmaktır.Sunulan retrospektif çalışma kapsamında, mandibuler kanal ve mental foramen bölgeleri net şekilde izlenebilen 500 hastaya ait dental volümetrik tomografi (DVT) görüntüleri incelenmiştir. Çalışmada, yirmi yaş ve üzerinde olan hastalar değerlendirmeye alınmıştır. Kemik içi lezyonların, travma veya farklı anomalilerin bulunduğu hastalar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Varyasyonların tespit edildiği hastalarda, görüntüler farklı kesitlerle incelenerek varyasyonun tanısı doğrulanmıştır.Çalışma sonucunda, mandibuler kanalla ilişkili varyasyonlardan aksesuar mandibuler kanalın (AMK) prevalansı % 14,8, retromolar kanal (RK) prevalansı ise % 13,6 olarak bulunmuştur. Mental foramenle ilişkili varyasyonlardan aksesuar mental foramenin (AMF) prevalansı % 11,4, anterior loop (AL) prevalansı ise % 20,4 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlarla diğer popülasyonlarla ilgili çalışmaların sonuçları karşılaştırıldığında, bu varyasyonların Türk popülasyonu için nadir görülen durumlar olmadığı söylenebilir. Bu bulgular ışığında, uygulanacak anestezi ve cerrahi işlemlerde komplikasyonların önüne geçmek için olası varyasyonların göz önünde bulundurması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Dentist must rule over anatomic knowledge of the region of interest in order to provide a proper treatment plan and prevent the potential complications. Mandibular canal, mental foramen and their neurovascular structures are also important in dentistry. However, additional variations of standart anatomy may be observed in some patients. The goal of this study was to investigate the prevalence and characteristics of mandibular canal and mental foramen variations in a large group of patients from Turkish population.A retrospective study was carried out using the cone beam computed tomography (CBCT) records of 500 patients which present a clear vision of mandibular canal and mental foramen. Patients older than 20 years were included in the study; whereas patients with bone lesions, traumas and varied anomalies were excluded. The diagnosis was verified using different CBCT sections in the patients with variations.As a result of this study, prevalence of the variations was respectively found to be 14,8 % in accessory mandibular canal, 13,6 % in retromolar canal, 11,4 % in accessory mental foramen and 20,4 % in anterior loop. When the results of our study and other studies with different populations are compared, it can be stated that these variations are not rare in Turkish population. In the light of these findings, it could be suggested that dentist must consider possible variations to avoid from complications while performing anesthesia and surgical procedures.