Osteoartritli bireylerin günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of daily living activities of the individuals with osteoarthritis
- Tez No: 311321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma, Osteoartrit (OA) tanısı almış bireylerin günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Yozgat Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitesine 8 Ekim 2010-20 Mart 2011 tarihleri arasında başvuran ve OA tanısı almış 200 birey örnekleme alınmıştır.Veri toplama aracı olarak bireylerin tanıtıcı özellikleri ve hastalığa ilişkin bilgilerini içeren anket formu, Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) Ölçeği ve Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri (EGYA) Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, ortalama, standart sapma, ortanca, yüzde), Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Mann-Whitney U testi, Cronbach Alfa Katsayısı ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.Bireylerin %95.0'ı GYA'da, %71.0'ı da EGYA'da bağımsız olduklarını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively in order to evaluate daily living activities of individuals with osteoarthritis (OA).Two hundred individuals who were diagnosed with OA and who applied to Physical Therapy and Rehabilitation Centre of Yozgat Public Hospital between 8th October 2010 and 20th March 2011 were recruited to the study sample.A questionnaire form including personal descriptive information and patient?s knowledge about the disease, Activities of Daily Living Scale (ADLs) and Instrumental Activities of Daily Living Scale (IADLs) were used as data collection tools. Data were statistically analyzed with descriptive statistics (numbers, means, standard deviation, median, percentages), Kolmogorov-Smirnov Test, Shapiro-Wilk Test, Kruskal-Wallis Variance Analysis, Mann-Whitney U Test, Cronbach?s Alpha Coefficient and Spearman?s Correlation Analysis.95.0% and 71.0% of the individuals told that they were independent while performing ADLs and IADLs, respectively.