Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerin diyet ve sıvı kısıtlamasına uyumu ve etkileyen faktörler
Adherence to diet and fluid restriction of individuals on hemodialysis treatment and affecting factors
- Tez No: 311329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KOCAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
KISA ÖZETBu çalışma hemodiyaliz tedavisi alan bireylerin diyet ve sıvı kısıtlamasına uyumu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. 15.10.2010-15.01.2011 tarihleri arasında Yozgat il merkezinde bulunan biri devlet, ikisi özel olmak üzere toplam üç diyaliz merkezinde hemodiyaliz tedavisi alan 121 birey örnekleme alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu ve Diyaliz Diyet ve Sıvı Kısıtlamasına Uyumsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.Araştırmada hemodiyaliz tedavisi alan bireylerin %98.3'ünün diyete ve %95.0'ının sıvı kısıtlamasına uyumsuzluk yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe present study was conducted to determine the adherence to diet and fluid restriction of individuals on hemodialysis treatment and affecting factors. One hundred and twenty one individuals who were on hemodialysis treatment in three different dialysis centers being one of governmental and two of private units were recruited to the sample between the dates of 15.10.2010-15.01.2011 in Yozgat province. Data were collected with Descriptive Characteristics Information Form and Dialysis Diet and Fluid Nonadherence Questionnaire. Descriptive statistics, Cronbach?s Alpha, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk tests, t test, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis analysis of variance and Spearman Correlation test in independent samples were used for data analysis.Of the individuals, 98.3% and 95.0% were found to have difficulty in adhering to diet and fluid restriction, respectively.