Tavşanlarda borik asidin kan kimyasına etkisi
The effect of boric acid on blood chemistry in rabbits
- Tez No: 311352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
KISA ÖZETBu çalışmada, tavşanlarda borik asidin (BA) bazı kan parametrelerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada 40 adet 16 haftalık Yeni Zelanda tavşanı, her biri 10 adetten (5 dişi, 5 erkek) oluşan 4 gruba ayrılmıştır. Birinci grup kontrol grubunu oluşturmuştur. İkinci gruba 31,25 mg /kg, 3. gruba 62,5 mg/kg ve 4. gruba 125 mg/kg (canlı ağırlık, gün) borik asit (H3BO3) içme suyuna katılarak 5 hafta süresince verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was performed to investigate the influence of boric acid (BA) on blood chemistry in rabbits.Forty, 16 weeks old, New Zealand rabbits were assigned to 4 groups consisting of 10 rabbits (5 female, 5 male) per group. The groups received the following treatment: group 1: control group without treatment, group 2: 31,25 mg /kg, group 3: 62,5 mg/kg and group 4: 125 mg/kg (bw./day) boric acid (H3BO3) was administered with drinking water for 5 weeks.