Tavşan kıkırdak defekti modelinde borikasitin kıkırdak iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of boric acid on cartilage healing in rabbit cartilage defect model
  1. Tez No: 610155
  2. Yazar: SEFA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada biz tavşanda diz kıkırdak defekti modeline uygun olarak medial femoral kondil eklem kıkırdağında tam kat oluşturulan dairesel kondral lezyonun iyileşmesi üzerine altı haftalık eklem içi enjeksiyon şeklinde uygulanacak olan borik asitin etkisinin ne yönde olabileceği sorusunu değerlendirdik. Araştırma neticesinde ucuz ve kolay temin edilebilen borik asitin kondral lezyonların iyileşmesinde diğer eklem içi uygulanan ajanlara bir alternatif olup olamayacağı bilgisine ulaşılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamızda 16 adet tavşan kullanılmıştır. Tavşanların sağ dizleri borik asit uygulanacak olan borik asit grubunu, sol dizler ise kontrol grubu oluşturacak şekilde planlandı. Çalışma süreci başında altı tavşanın ölmesi üzerine çalışmaya dokuz tavşan (18 diz) ile devam edildi. Tavşanların her iki diz femur medial kondiline 4 mm çapında 3 mm derinliğinde osteokondral defekt oluşturuldu. Tavşanların borik asit grubunu oluşturan sağ dizlerine 6 hafta boyunca intraartiküler 8mg / kg olacak şekilde %10'luk borik asit çözeltisi uygulandı. Altı haftalık enjeksiyon periyodu sonrasında iki hafta beklenildi. Sekizinci hafta sonunda tavşanlar sakrifiye edildi. Tavşanların her iki diz femoral kondilleri çıkarıldı. Femur medial kondil kıkırdak dokusundaki makroskopik değişiklikler ICRS makroskopik değerlendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. Histolojik değerlendirme ICRS histolojik değerlendirme skalasına göre yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we evaluated the effect of boric acid which will be administered as a six-week intra-articular injection on healing of a full-thickness circular chondral lesion in the medial femoral condyle joint cartilage in accordance with the knee cartilage defect model in rabbit. Method: In our study, 16 rabbits were used. The right knees of the rabbits were planned to form the boric acid group to be treated with boric acid and the left knees with the control group. Following the death of six rabbits at the beginning of the study, the study was continued with nine rabbits (18 knees). Osteochondral defects of 4 mm in diameter and 3 mm in depth were created in the medial condyle of both knees of the rabbits. 10% boric acid solution was applied to the right knees of the rabbits which consisted of boric acid group for 6 weeks intraarticularly 8mg / kg. After a six-week injection period, two weeks were waited. At the end of the eighth week, the rabbits were sacrificed. Both knee femoral condyles of the rabbits were removed. Macroscopic changes in femoral medial condyle cartilage tissue were evaluated using ICRS macroscopic evaluation scale. Histological evaluation was done according to ICRS histological evaluation scale.