İmmunoelektron mikroskopi tekniğiyle otoantikorların gösterilmesi
- Tez No: 31136
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 33
Özet
VI.ÖZET Mikrobiyolojik immunositokimyada elektron mikroskopi oldukça yararlı bir inceleme aracıdır. Işık mikroskobunun büyütme sınırlan altında kalan boyutlarda mikroorganizmalar ve dokulardaki ultrastructural lokalizasyonun belirlenmesinde tek yöntemdir. İmmunoelektron mikroskopi ile küçük yapılardaki antijenlerin spesifik identifikasyonu yapılabilir. Kolloidal gold teknikleri elektronimmunositokimyasının en son ve en beğenilen teknikleridir. Altın partikülleri difüz markerlerden farklıdır ve E.M'ta küçük, yoğun tanecikler şeklinde identifiye edilebilirler. Antinükleer antibadi (ANA)'nin çekirdekdeki lokalizasyonu protein A-gold metodu ile E.M'ta gösterildi. Bu çalışmada ANA hasta serumundan elde edildi. Rat karaciğer dokusu antijen olarak kullanıldı. Protein A-gold konjugat ticari olarak SERVA (Germany) sağlandı. Optimal sonuçlar 1/200-1/500 dilusyonlarda elde edildi. Bu sonuçlar literatürlerle doğrulandı. 25
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY E. M is a very useful investigation method in microbiological immunocytochemistry. It is a single method for detection ultrastructural localization of antigenic site on tissues and microorganizms which are too small to demonstrate with light microscope. Specific identification of antigenic sites on small structures is possible with immunoelectron microscopy. Colloidal gold techniques are the latest, most highly acclaimed techniques for electron immunocytochemistry. A gold probe is particulate and therefore, unlike diffuse markers, it is small and dense that they can be identified by electron microscopy. Nuclear localization of anti-nuclear antibody is demostread E.M with Protein A-gold Technique. In this study, a serum sample containing ANA was obtained from a patient. Rat liver tissue was used as antigen. Protein A-gold konjugate was obtained from SERVA (Germany). Optimal results were obtained by 1/200-1/500 dilutions. These results correlated with literatures. 26