Klinik örneklerden izole edilen kandida suşlarında asit proteinaz enzimi varlığının ve bunun virülans ile ilişkisinin araştırılması
The Investigation of acid proteinase enzyme activity in clinical isolates of candida strains and its association with virulence
- Tez No: 31137
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen 130 kandida susunun türleri belirlenmiş ve salgısal asit proteinaz üretimleri araştırılmıştr. Bu suşlann türleri C. a/b/ca/7s75, C. trop/ca//s\5, C. pseudoiropfca/fs 15, C. krusei 7, C. parapsilos/s 7, C. guif/iermondii 6, C. steffatoidea 3, C. g/abrata 2 olarak belirlenmiştir. Bu türlere ait suşlann asit proteinaz aktiviteleri ise, albumin, hemoglobin, kazein içeren ağarlarda bu proteinlerin lizisine bağlı olarak şeffaf zonlann oluşup oluşmamasına göre incelenmiştir. Buna göre C. a/b/cans suşlarının 65' inin, C. trop/caJ/s suşlarının 8' inin, C. pseudotrop/caJ/s suşlarının 5' inin, 3 C. stel/atoidea ile 2 C. g/abrata suşlunun ise hepsinin enzim ürettikleri saptanmıştır. C. krusei, C. parapsi/osis ve C. gu/ff/ermondff suşlannda aktivite gözlenmemiştir. Asit proteinaz üreten ve üretmeyen suşlar arasında virülans açısından fark olup olmadığını gözlemek amacıyla, 1-4 günlük sıçan yavrularında deneysel deri enfeksiyonları oluşturulmuş ve enzim üreten C. a/b/cans, C ste//ato/dea, daha az oranda da C. trop/ca/is ve C. pseudoiropica/is 47suşlannın kolonizasyona ve invazif enfeksiyona yol açtıklan histopatolojik olarak gösterilmiştir. Enzim üretmeyen 2 C. a/bicans susundan 1 ' i invazif enfeksiyon oluştururken, diğeri oluşturmamıştır. Benzer olarak enzim üretmeyen diğer türler de kolonizasyona ya da invazyona yol açmamıştır. Kandida inokülasyonu yapılmamış kontrol grubu hayvanlarda hiçbir patolojik bulguya rastlanmamıştır. Literatürde pepstatin A' nın kandida asit proteinazını inhibe ettiği belirtilmektedir. Bu çalışmada da, daha önce proteinli ağarda proteolitik aktiviteye sahip olduğu saptanan suşların, pepstatinle muameleden sonra bu aktivitelerini kaybettikleri görülmüştür. Proteolitik ve invazif enfeksiyona yol açan suşlann pepstatinle muamelesinden sonra da deneysel deri enfeksiyonları tekrarlanmış ve bu suşlann invazyon özelliklerinin önemli ölçüde kaybolduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgu, enzimin aderens ve invazyon üzerindeki rolünün bir diğer kanıt olarak değerlendirilmiştir. 48
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF ACID PROTEINASE ENZYME ACTIVITY IN CLINICAL ISOLATES OF CANDIDA STRAINS AND ITS ASSOCIATION WITH VIRULENCE SUMMARY In this study, we investigated the distribution of the species and secretory acid proteinase activities of 130 Candida strains isolated from various clinical specimens. The species of these strains have been detected as 75 C. albicans, 15 C. tropicaJ/s, 15 C. pseudotropica/is, 7 C. krusei, 7 C. paraps/'/os/s, 6 C. gui/ffermondff, 3 C. stef/atoidea and 2 C. g/abrata. The secretory acid proteinase activities of the strains were investigated on albumin, hemoglobin and casein containing agar media according to the appearance of clear zones around the colonies due to lysis of these proteins. 65 out of 75 C a/bicans. 8 out of 15 C. tropica/Is, 5 out of 15 C. pseudotrop/caJ/s strains and all of the 3 C. steffatoidea and 2 C. g/abrata strains were found to be enzyme producers. We couldn' t detect enzyme activity in any of the C. krusei ', C. parapsi/os/s and C. guiffietmond/f strains.In the second part of the study, in order to find out whether there is any difference between pathogenicity of the enzyme producers and non- producers, we performed experimental cutaneous infections on 1-4 days old suckling rats. On histopathologic examination, we observed that enzyme producing C. a/b/cans, C. stellatoidea and to a lesser extent C trop/ca//s and C. pseudotropica/fs strains led to colonization and invasive infections. While 1 of the 2 enzyme deficient C. albicans strains caused invasive infection, non-proteolytic strains of the other species did not cause colonization or invasion. Pepstatin A is known as the specific inhibitor of acid proteinase; we showed this inhibition on albumin agar plates, by observing the loss of the proteolytic activity, in enzyme producing strains, when treated with pepstatin. As another evidence on the role of acid proteinase on adherence and invasion of the Candida strains, we reperformed the experimental skin infections with pepstatin treated proteolytic strains. We observed that these strains caused neither colonization nor invasion. This finding suggests that acid proteinase production is an important factor which contributes to the pathogenicity of Candida strains. 50