Yenidoğanlarda grup B streptokok infeksiyon insidansının araştırılması
- Tez No: 31135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET Çalışmamız, gebeliğin son trimesterinde olan 300 ve intrapartum dönemde olan 200 gebe kadının vaginal, rektal örneklerindeki GBS pozitifliği ve bu annelerin yenidoğanlannın boğaz, rektal, dış kulak yolu, göbek örneklerindeki GBS pozitifliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. 30 ve üzeri yaş grubundaki gebelerde GBS taşıyıcılığında yaş grubunun etkili olmadığı, yaşın artması ile GBS pozitifliğinin azaldığı; parite artışının predispozan faktör olarak gebelerde GBS taşıyıcılığını artırdığı; normal doğum ağırlıklı bebeklerde, 2500 gr ve üzeri doğum ağırlıklı yenidoğanlar arasında GBS pozitiflik farkının olmadığı belirlenmiştir. Intrapartum dönemdeki 200 gebe kadının GBS kolonizasyon sıklığı; vajinada % 6.0, rektumda % 8.5, rektal örneklerde saptanan GBS pozitifliğinin vajina örneklerine oram 1.41/1; gebeliğin son trimesterinde olan 300 gebe kadının GBS kolonizasyon sıklığı; vajinada % 5.0, rektumda %7.0, rektal örneklerde saptanan GBS pozitifliğinin vajina örneklerine oranı ise 1.4/1 olarak saptanmıştır. Yenidoğan bebeklere vertikal geçiş oranı % 58.3 olup, annenin rektum ve vajina örneklerinin ikisinde de pozitiflik belirlenenlerle yenidoğandaki boğaz örneklerinde pozitiflik belirlenenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Gebelere, gebelik döneminde 50 mg/kg dozda oral olarak yedi gün süre ile ve intrapartum dönemde iki gram parenteral ampisilin ile intramüsküler olarak yapılan tedavinin sonucunda yenidoğana vertikal geçişin % 0.0 olduğu belirlenmiştir. Yenidoğan bebeklere doğumdan hemen sonra intramüsküler olarak tek doz 50.000 Ü/kg Penisilin G'nin yapılmasının yenidoğan GBS infeksiyon insidansında etkili olduğu saptanmıştır. LAT ile KİY'lerinin sonuçlarının % 100 uyumlu olduğu, GBS'larda penisilin G, birinci, ikinci, üçüncü kuşak sefalosporinler ve ureudopenisilinlere direncin olmadığı belirlenmiştir. Ülkemizde toplumun geleneksel yapısı ve ilişkilerdeki yozlaşmanın olmayışı, gebelik sırasında kişisel hijyene dikkat etme gibi faktörlerin yenidoğan bebekler için GBS etyolojisinde önemli bir boyuta ulaşmadığı belirlenmiş olmakla beraber özellikle bulaş büyük bir olasılıkla son trimesterde gerçekleştiğine göre doğum öncesinde gebelerin araştırılmasının bulaşın ve yenidoğan infeksiyonlannm önlenmesinde etkin olacağı gösterilmiştir. 44
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In our study we have attempted to determine the group B streptococ (GBS) transmission rate in the vaginal and rectal samples of a total of 500 pregnant women, 300 of whom were in their last trimester, and the remaining 200 women were in their intrapartum period. The study has also been intended to determine the GBS transmission rate in the throat, the rectal, the external auditory canal and the umbilical samples of the neonatals of these pregnant women. It has been found out that the age group didn't have an effect on the GBS transmission in the pregnant women over 30 years of age, that the GBS transmission rate decreased as the age increased, that rising in the parity increased the GBS transmission in the pregnant women as a predisposition factor, and that there was no difference between the neonatals with normal weight and those who weighed 2500 grams or more. The GBS colonization frequency in the 200 pregnant women who were in their intrapartum period was 6.0 % in the vagina, and 8.0 % in the rectum. The ratio of the GBS transmission rate measured in the rectum samples was 1.41/1 to the one measured in the vagina samples. The GBS colonization frequency in the 300 pregnant women who were in their last trimester was 5.0 % in the vagina and 7.0 % in the rectum. The ratio of the GBS transmission rate measured in the rectum samples was 1.4/1 to the one measured in the vagina samples. The vertical transmission to the neonatals was 58.3 %. A statistically significant difference was observed between the positive rectum and vaginal samples of the mothers and the positive throat samples of the neonatals. Vertical transmission to the neonatal was determined to be 0.0 % following the therapy of parenteral ampicillin for seven days; 50mg/kg orally during pregnancy period, and 2 grams intramuscularly during intrapartum period. It was seen that the injection of 50.000 Ü/kg. penicillin G intramuscularly, one dosage only, to the neonatals right after delivery had a significant effect on the GBS infection incidence of the neonatals. It was observed that the results of latex agglutination test and traditional identification procedure showed a 100 % correlation and there was no resistance to penicillin G, to first, to second and third generation cephalosporins on to ureudopenicillin. Vaginal and rectal GBS transmission is not high in our country due to the effective social and hygienic factors; and that this frequency dose not reach a meaningful point in the neonatals. In spite of this, it was concluded that since the infection most likely occured in the last trimester, investigation of pregnant women before delivery would prove to be very effective in preventing the contagion and neonatal infection 45