Patulinin insan kan lenfositlerindeki mikronükleus sıklığı ve mitotik indeks üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of the patulin on micronucleus frequency and mitotic index in the human blood lymphocytes
- Tez No: 311365
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET DÖNMEZ ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mikotoksinler, insanlarda ve hayvanlarda hastalıklara ve ölüme sebep olabilen mikrofunguslar tarafından oluşturulan ikincil metabolitlerdir.Bu çalışmada, insan periferal kan lenfositleri üzerinde mikotoksin patulinin (PAT) genotoksik ve sitotoksik etkileri çalışılmıştır. On sağlıklı sigara içmeyen bireyden (5 erkek ve 5 kadın) periferal kan örnekleri alınmış ve kültüre edilmiştir. Lenfosit kültürleri son 48 saat 0.1 ? M, 0.3 ? M, 0.5 ? M, 1.0 ? M, 2.5 ? M, 5.0 ? M, 7.5 ? M konsantrasyonlarda PAT, 0.5 ? M konsantrasyonda mitomisin c (pozitif kontrol), negatif kontrol ve DMSO (çözücü kontrol) ile muamele edilmiştir. Sitokinezi durdurmak için, kültürlere 44. saatte 3 ?g/ml son konsantrasyonda sitokalazin B (Cyt-B) eklenmiş ve 72.
Özet (Çeviri)
Mycotoxins are secondary metabolites produced by microfungi that are capable of causing disease and death in humans and other animals.In the present study, the mycotoxin patulin (PAT) was evaluated for its genotoxic and cytotoxic effects to human peripheral blood lymphocytes. Peripheral blood samples were obtained and cultured from ten healthy non-smoking individuals (5 females and 5 males). Lymphocyte cultures were treated for the last 48 h with PAT at the following concentrations, 0.1 ? M, 0.3 ? M, 0.5 ? M, 1.0 ? M, 2.5 ? M, 5.0 ? M, 7.5 ? M, and 0.5 ? M mitomycin c (positive control), negative control, DMSO (a vehicle control).