Meme kanserlerinin radyoterapisinde supraklavikular alan + tanjansiyel alan birleşiminde ve yüksek tanjansiyel alanda aksilla lenf nodları dozlarının karşılaştırılması
Comparing of the axillary lymph nodes dose in supraclavicular field + tangential field junction and high tangential field in breast cancer
- Tez No: 311369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayarlı tomografi girişli üç boyutlu tedavi planlama sistemi kullanarak sağ memede, supraklavikular alan + tanjansiyel alan birleşiminde ve yüksek tanjansiyel alanda aksiller lenf nodları; düzey 1, düzey 2 ve düzey 3' ün aldığı dozları termolüminesans dozimetri kullanarak karşılaştırmaktır.Çalışmanın üzerinde gerçekleştirildiği Alderson Rando Fantom, eğik düzlem üzerinde sabitlenerek bilgisayarlı tomografisi çekildi. Hedef volümlerin ve kritik organların konturları girildi. Tedavi planlama sisteminde ilk tedavi tekniği olan supraklavikular alan + tanjansiyel alan tekniği için iç ve dış tanjansiyel alanlar, supraklavikular alan ve arka aksilla alanı, ikinci tedavi tekniği olan yüksek tanjansiyel alan tekniği için iç ve dış tanjansiyel alanlar açıldı ve iki teknik içinde doz homojenitesi sağlandı. Daha sonra kalibre edilmiş TLD-100 çipleri Alderson Rando Fantomun aksiller lenf nodu düzeylerine yerleştirildi ve lineer akseleratör ile 6 MV enerjide ışınlandı.İki teknik için bilgisayarlı tedavi planlama sisteminden elde edilen doz sonuçlarına göre; ilk teknik için düzey 1 ortalama 40,65 Gray (Gy) alırken, ikinci teknikte ortalama 29,63 Gy almıştır. Düzey 2 için ortalama dozlar ilk teknikte 52,13 Gy iken, ikinci teknikte 40,49 Gy'dir. Düzey 3 için ise ortalama dozlar ilk teknikte 53,18 Gy iken, ikinci teknikte 25,01 Gy'dir. Sağ meme için ortalama dozlara bakıldığında ilk teknik için 48,86 Gy, ikinci teknikte ise 48,90 Gy'dir. Termolüminesans dozimetri kullanılarak elde edilen doz sonuçlarına göre; ortalama dozlar düzey 1 için 41,49 Gy, 30,84 Gy; düzey 2 için 53,10 Gy, 41,66 Gy; düzey 3 için 54,03 Gy, 25,99 Gy'dir.Bilgisayarlı tedavi planlama sistemi ve termolüminesans dozimetri sonuçları karşılaştırıldığında aradaki farklar ilk teknikte %3' ten daha az, ikinci teknikte ise %5' ten daha az bulunmuştur.Yapılan bu çalışma ile supraklavikular alan + tanjansiyel alan tekniğinin, aksiller lenf nodu düzeylerinin doz homojenitesinin sağlanmasında yüksek tanjansiyel alan tekniğinden daha iyi olduğu üç boyutlu bilgisayarlı tedavi planlama sistemi ve termolüminesans dozimetri kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The object of this study is comparing with supraclavicular field + tangential field junction and high tangential field on axillary lymph nodes dose in Level I , Level II and Level III received at right breast using thermoluminesans dosimetri with Computed Tomography input three dimension treatment planning system.Alderson Rando Phantom used for this study has been fixed at inclined plane and scanned with Computed Tomography. Contours of target volumes and critical organs were entered. At therapy planning system, the inner and outer tangential fields, supraclavicular field and posterior axillary field were opened for supraclavicular field + tangential field technique (1st treatment technique), the inner and outer tangential fields were opened for high tangential field technique (2nd treatment technique), and also dose homogeneity was ensured for both two technique. Then, calibrated TLD-100 chips has been placed at Alderson Rando Phantom's lymph node levels and irradiated with linear accelerator at 6 MV.According to the dose results obtained from computerized treatment planning system for both two technique; while Level I received 40,65 Gray (Gy) mean dose for the 1st technique, it was 29,63 Gy for 2 nd technique. Mean dose for Level II was 52,13 Gy for 1st technique and 40,49 Gy for 2 nd technique. For Level III, mean dose was 53,18 Gy for 1st technique and 25,01 Gy for 2 nd technique. Average doses for right breast was 48,86 Gy for 1st technique and 48,90 Gy for 2 nd technique. According to the dose results obtained by using thermoluminesans dosimetri; mean doses was 41.49 Gy, 30,84 Gy for Level I; 53,10 Gy, 41,66 Gy for Level II; 54,03 Gy, 25,99 Gy for Level III.When compared computerized treatment planning system and termoluminesans dosimetri results, difeferences are less than 3% for supraclavicular field + tangential field technique and less than 5% for high tangential field technique.This study shows that supraclavicular field + tangential field technique is better than the high tangential field technique for providing the dose homogeneity of axillary lymph node levels by termoluminesans dosimetri and computerized three dimension treatment planning system.