İshalli hastalarda intestinal Coccidian parazitlerin kopro-parazitolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of intestinal Coccidian parasites in diarrhaetic patients with copro-parasitologic methods
- Tez No: 311378
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Genellikle intestinal parazit olan coccidia türleri bütün omurgalı ve omurgasız hayvanları enfekte ederler. Tüm üyeleri insan ve hayvanlarda parazit olarak yaşayan coccidia grubunun tür sayısının çok olması, sağlık ve ekonomik bakımdan önemli olmaları nedeniyle bilim adamlarının bu konuya ilgi duymasına neden olmuştur.Bu çalışmanın amacı; fiksatifli boyama yöntemleri kullanılmadan sadece nativ-lugol yöntemi ile incelenen dışkı numunelerinde gözden kaçabilen veya başka yapılarla karıştırılabilen intestinal coccidian parazitlerin doğru tanısını sağlamak ve saptanma oranını arttırmaktır.Bu çalışmada; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı koproloji laboratuarına dışkıda parazit bakısı için başvuran 350 ishalli hastanın dışkı numuneleri kullanılmıştır. Alınan örneklerden hazırlanan preparatlardan bir tanesi direkt inceleme yöntemlerinden nativ-lugol yöntemiyle, diğeri ise boyama yöntemlerinden Kinyoun's asit-fast yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca örnekler formol-etil asetat çöktürme yöntemi uygulanarak; bir kısmı nativ-lugol yöntemiyle, bir kısmı ise Kinyoun's asit-fast boyama yöntemiyle incelenmiştir. Direkt nativ-lugol ve sedimantasyon sonrası nativ-lugol yöntemiyle hazırlanan preparatların 2'sinde (%0,57) Cyclospora spp.'ye ait ookistler görülmüştür. Direkt Kinyoun's asit-fast boyama yöntemiyle boyanan preparatların 2'sinde (%0,57) Cyclospora spp., 1'inde ise Cryptosporidium spp. olmak üzere toplam 3 hastada coccidian ookist görülürken (%0,86), sedimantasyon sonrası Kinyoun's asit-fast boyama yöntemiyle boyanan preparatların 2'sinde Cyclospora spp., 2'sinde Cryptosporidium spp. görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Coccidian species that are generally intestinal parasites can infect all types of vertebrate and invertebrate animals. There are number of coccidian species living in the human and animals. Therefore scientists became interested in coccidia species due to health and economical important.Because coccidia overlooked using the only native-lugol method without fixed stained method the aim of this study was to ensure the correct diagnosis and increase the rate of detection of intestinal coccidia parasites.In this study, 350 stool samples with diarrhea which is obtained from patients admitted to Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Parasitology laboratory of coprology were used.Samples were investigated with two different methods: one sample was investigated with native?lugol method and the other one was investigated with Kinyoun?s acid-fast method. In addition, all samples were concentrated with formol-ethyl acetate concentration method, after then sediment was investigated with either native-lugol or Kinyoun?s acid-fast method. Total of 2 (0,57%) oocysts of Cylospora spp. were detected before and after sedimentation using native-lugol method.Total of 3 coccidian oocyst were detected (0, 86%) in all samples; Cyclospora spp., was seen in two (0,57%) preparations and Cryptosporidium spp. was detected in one preparations using direct Kinyoun?s acid-fast stained method. However, 2 Cyclospora spp and also 2 Cryptosporidium spp were detected after sedimentation using Kinyoun?s acid-fast method.