Üç farklı dolgu materyalinin fibroblast ataşmanına etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
Effect of three different filling materials on fibroblast attachment: in vitro evaluation
  1. Tez No: 311377
  2. Yazar: DUYGU KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KESİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu in vitro çalışmada, klinikte yaygın olarak kullanılan cam iyonomer simanlar ve rezin kompozitlerin gingival fibroblast ataşmanına etkisi ve bu materyallerin sitotoksik etkileri araştırılmıştır.MTT [3,(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazoliumbromide] hücre proliferasyon testi için, üç farklı dolgu materyali (Cam iyonomer siman, Rezin modifiye cam iyonomer siman ve Poliasit modifiye rezin kompozit) gingival fibroblast hücreleri ile 1 ve 3 gün süre ile inkübe edilmiştir.Agar difüzyon testi ile üç dolgu materyalinin sitotoksisitesi incelenmiş ve agar tabakası bariyer olarak kullanılarak dolgu materyallerinden açığa çıkan sızıntı ürünlerinin, indirekt olarak oluşturabilecekleri toksik etkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Fibroblast ataşmanının değerlendirilmesi için ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır.MTT test sonuçlarına göre, 1. günde Poliasit modifiye rezin kompozit yüzeyinde fibroblast ataşmanının fazla olduğu ancak 3. günde fibroblast ataşmanın azaldığı belirlenmiştir (p0,05).SEM incelemesinde tüm dolgu materyalleri üzerinde yoğunluk farkı bulunmasına rağmen fibroblast morfolojilerinde belirgin farklılıklar gözlenmemiştir. Yüzey özellikleri nedeni ile pürüzlülüğü az olan kontrol (cam) grubunda daha fazla fibroblast ataşmanı gözlenirken, pürüzlü yüzeyi nedeni ile de rezin modifiye cam iyonomer siman yüzeyinde ise daha az fibroblast ataşmanı gözlenmiştir.Yaptığımız in vitro araştırma sonuçlarına ek olarak kimyasal yüzey analiz teknikleri, element salınımının ölçülmesi ve fiziksel yüzey karakterizasyonu ile mikroyapı ve pörözitenin incelenmesi dolgu materyallerinin biyolojik yanıtının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the effects of glass ionomer cement, resin modified glass ionomer cement and polyacid modified resin composite intensively used in clinical practice on gingival fibroblast cells and cytotoxicity of these materials were investigated.For MTT cell proliferation test, three different filling materials? substructures (glass ionomer cement, resin modified glass ionomer cementand polyacid modified resin composite) were incubated with gingival fibroblast cells for 1 and 3 day.Cytotoxicity of three filling materials were examined using Agar diffusion test and it was aimed to determine the toxic effect of leakage products released from filling materials can be indirectly built. Scanning electron microscope was used to evaluate fibroblast attachment.In MTT test analysis, fibroblast attachment on poliacid modified resin composite filling material was excessive on day 1 but it decreased on day 3 (p0,05).Significant difference in morphology of fibroblasts was not observed even though density of fibroblasts on all filling materials was different on the SEM samples. Maximum fibroblast attachment was observed on the glass control group because of the smooth surface. Minimum fibroblast attachment was observed on resin modified glass ionomer cement surface because of roughness.In addition to our in vitro research results, the chemical surface analysis techniques, measurement of release of elements and physical surface characterization and analysis of microstructure and porosity can provide a better understanding of the biological response of filling materials.