Sığırlarda şap hastalığına bağlı kalp kası hasarının teşhisinde serum kardiyak troponin-ı düzeylerinin araştırılması
The investigation of serum cardiac troponin-i levels for diagnosis of myocardial degeneration due to foot and mouth disease in cattle
- Tez No: 311393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı Şap hastalıklı sığırlarda immünokromatografik test kitleri ile kardiyak Troponin-I (cTn-I) varlığını, ELİSA ile serum cTn-I düzeylerini ve bu parametre ile şekillenen miyokardiyal dejenerasyonların oranını belirlemekti. Bu amaçla, ortalama yaşları 12,4±3,1 ay olan akut şap hastalıklı 69 adet besi sığırı (Grup I) ve ortalama yaşları 10,4±2,9 ay olan 20 adet aynı ırklardan sağlıklı sığır (Grup II) kontrol için kullanıldı. Klinik muayeneler yapıldı. Toplanan kan serumu numunelerinde; otoanalizörde Kreatin kinaz-MB (CK-MB) ve laktat dehidrogenaz (LDH) aktiviteleri, ELİSA ile cTn-I düzeyleri, pratik kardiyak kitler ile Tn-I varlığı belirlendi. Ölen hayvanların nekropsileri yapıldı. Grup I'de ortalama CK-MB, LDH ve cTn-I düzeyleri; sırasıyla 795,1±587,5 IU/L 1305,9±427 IU/L ve 3,6±2,7 ng/ml idi. Grup II'de ise; 306±91,8 IU/L, 1084,7±193,5 IU/L ve 1.1±0.1 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study was to determine the expression of cTn-I with immunochromatographic strip kits, the levels of serum cTn-I and the rate of myocardial degeneration due to Foot and Mouth Disease (FMD) with this parameters in beef cattle. For this purpose sixtyeight cattle with acute FMD (Group I), mean age 12,4±3,1 months old and 20 clinically healthy cattle (Group II), mean age 10,4±2,9 months old were used. Clinical examinations, Creatine kinase-MB (CK-MB), lactate dehidrogenase (LDH) activities by the use of an autoanalyzer, cTn-I levels by ELISA kit and expression of cTn-I by practice rapid test were detected in both groups. Necropsy were performed in the died cattle. Mean CK-MB, LDH activities and cTn-I level were found as 795,1±587,5 U/L 1305,9±427 U/L and 3,6±2,7 ng/ml respectively in cattle with FMD. Same parameters were mean 306±91,8 İÜ/L, 1084,7±193,5 İÜ/L and 1.1±0.1 ng/ml in Group II, respectively.