Sütçü ineklerde select synch protokolünde uzun ve kısa etkili GNRH analoglarının dölverimi üzerine etkisi
The effect of long and short acting gnrh analogues applications on fertility in select synch protocol applied dairy cows
  1. Tez No: 311397
  2. Yazar: FİLİZ İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ORKUN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sunulan çalışmada; Holstayn ırkı ineklerde uzun ve kısa etkili GnRH analoglarının kullanılması ile uygulanan selectsynch protokolünün gebelik oranlarına etkisi araştırıldı.Çalışma, Kayseri, Türkiye'de yapıldı. Çalışma materyali olarak çalışmada hayvan materyali olarak 40 inek kullanıldı ve inekler rastgele iki gruba ayrıldı. Sıfırıncı gün birinci ve ikinci grup hayvanlara sırasıyla lesirelin asetat (Dalmarelin, Vetaş, Türkiye) ve Gonadorelin diasetat (Ovarelin, Cevadif, Türkiye) uygulandı. Yedinci gün çalışmaya alınan tüm hayvanlara PGF2? (Cloprostenol, Juramate, Egevet, Türkiye) enjeksiyonu yapıldı. Prostaglandin F2? enjeksiyonundan 24 saat sonra; östrus belirtileri deneyimli veteriner teknikerleri tarafından (günde üç kez) gözlemleme yapılarak belirlendi. Östrus gösteren inekler belirtilerin görülmesinden 12 saat sonra tohumlandı. Çalışmadaki hayvanlara ovaryal yapıların belirlenmesi amacıyla sıfırıncı gün, yedinci gün ve tohumlama zamanında transrektal ultrasonografi uygulandı (5 MHz, Honda HS?1500)Grup 1 ve 2'de sırasıyla toplam 12 ve 10 hayvan östrus gözlemlemesi yapılarak tohumlandı. Dokuzuncu gün tohumlanan hayvanlarda Grup 1 ve 2'deki gebelik oranları sırasıyla % 50 (4/8) ve % 25 (2/8) olarak tespit edildi.Sonuç olarak, bu çalışmada ineklerde selectsynch protokolünde uzun etkili GnRH analoglarının kullanımının, kısa etkili GnRH analoglarından daha etkili olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In present study, the effect of long and short acting GnRH analogues usage in selectsynch protocol on pregnancy rates in Holstein cows were investigated.The study was carried out in Kayseri, Turkey. 40 cows were included in the study as an animal material and divided in to two groups randomly (n=20). In the first and second groups, animals were received lecirelin acetate (Dalmarelin, Vetaş, Turkey) and gonadorelin diacetate (Ovarelin, Cevadif, Turkey) respectively at day 0. At day 7, all animals that included the study were injected PGF2? (Cloprostenol, Juramate, Egevet, Turkey). Estrus behaviors were detected by visual inspections with experienced veterinarian technicians 24 hours after PGF2? injections (three times a day). Estrus detected cows were inseminated 12 hours after the detection. Ultrasonography was performed by transrectal Ultrasonography (5 MHz, Honda HS-1500) at day 0, 7 and insemination time to determine the ovarian structure of animals included in the study.In Group 1 and 2, totally 12 and 10 animals were inseminated after the detection of estrus respectively. The pregnancy rates in inseminated animals at day 9 in Group 1 and 2 were detected as 50% (4/8) and 25 % (2/8) respectively.As a result, in this study long acting GnRH analogues found more effective than short acting GnRH analogues in select synch protocol in dairy cows.