İlköğretim okulları ıı. kademe öğrencilerinin spora bakış açılarının ve spor alışkanlıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the sport habits of the students on secondry stage of primary schools and their attitudes to sport
- Tez No: 311398
- Danışmanlar: DR. FEYZULLAH KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZETÇalışmaya katılan gönüllü ilköğretim 2. kademe öğrencilerin, spora ilişkin tutum ve davranışların belirlenmesinde çalışmamıza katılan öğrencilerin antropometrik, fizyolojik ve psikolojik özellikleri yanında sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeylerini belirlemek amacıyla bu araştırma yapıldı.Araştırma evreni; Kayseri'de farklı sosyoekonomik nitelikli sekiz ilköğretim okulunda okuyan yaşları 13±2,5 yıl olan 279 erkek ve 245 kız, öğrenci oluşturdu.Gönüllülerin spora bakış açılarını ve alışkanlıklarını belirlemek için oluşturulan `kişisel bilgi formu' ve `spor alışkanlıkları ölçeği' kullanıldı.Bulguların istatiksel olarak değerlendirilmesi bilgisayar ortamında yapıldı. İstatistik analizleri student t-ve ANOVA testi kullanılarak yapıldı. Anlamlılık düzeyleri 0,05 olarak alındı.(P <> 0,05)Elde edilen bulgulara göre; Boydak İlköğretim okulu(İÖO) öğrencilerinin ebebeyn eğitim ve gelir düzeyleri, Besime Özderici İÖO öğrencileri spora teşvik ve yönlendirme ile Safa İÖO öğrencilerinin gelir düzeyleri ve tesisleşme oranları yüksek düzeyde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study ,it has been tried to reveal if the students in primary school have sport habits ,whether external or internal factor are effective and which features are desicive in their attitudes to sport.The population of the research includes 600 students, between 12 and 16 years old who are in secondary stage of eight different schools in Kayseri to 2009-2010.The questionnaire form developed by researcher was used to determine sport habits of the students and their attitudes to sport.SPS programme was used in the analysis of data obtained.The answers of the students were analysed on the basis of item.The results were interpreted according to percent and frequency. The relationship between the students answers to personal quenstions in the first part and their answers to questions about sport in the second part was analysed.As a result of data obtained ,it is realized that there is a big relationship between the students interests to the sport ,their favourite sport branches and the students family environment,gym clases in their schools.The key words: Student,Sport,Habit,Attitude