Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde diazinon toksisitesinin araştırılması
The investigation of diazinon toxicity in root tip cells of Allium cepa L.
- Tez No: 449413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. KÜRŞAD YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Günümüzde tarımsal üretimi ve verimi arttırmada kimyasal içerikli tarım ilacı (pestisit) kullanımı oldukça artmıştır. Bu artış beraberinde ciddi çevre ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, tarım alanlarında zararlı böceklerle mücadelede kullanılan bir insektisit olan Diazinon toksik etkileri Allium cepa L. test materyali kullanılarak araştırılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık artışı ve anatomik hasarlar toksisitenin fizyolojik indikatörleri, mitotik indeks (MI), kromozomal anormallik ve mikronukleus (MN) sıklığı ise toksisitenin sitogenetik indikatörleri olarak kullanılmıştır. A. cepa tohumları bir (1) kontrol ve üç (3) Diazinonun uygulama gurubu olarak toplam dört (4) gruba ayrılmıştır. 72 saat süresince kontrol grubundaki tohumlar çeşme suyu, uygulama grubundaki tohumlar ise Diazinon'un 50, 250 ve 500 mg/L dozlarıyla muamele edilmişlerdir. Sonuçta Diazinon uygulamasının doza bağlı olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı ve MI azalttığı, kromozomal anormallik, MN ve anatomik hasar sayılarını ise arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tarım sektöründe kullanılan Diazinon'un yüksek dozlarda toksisiteye neden olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, agricultural production and productivity using chemical pesticides have increased considerably. This increase is not without its concomitant environmental and health problems. In this study, the toxic effect of Diazinon in insecticides used the combat pests in agricultural areas, have been investigated using Allium cepa L. test material. The percentage of germination, root length, weight increase and anatomical damages toxicity physiological indicators, mitotic index (MI), chromosomal abberrations and micronuclei (MN), were used as the indicators of ctyogenetic toxicity. The A. cepa seeds were divided into four groups, comprising (1) control group and the other (3) as Diazinon treatment group. Seeds in the control group were treated with tap water for 72 hours, whereas seeds in the Diazinon treatment group were treated with 50, 250 and 500 mg/L doses. As a result, depending on the Diazinon doses, decrease in dose dependent germination percentage, root length, weight increase and MI toxicity have been observed, whereas increase in numbers of chromosomal abberrations, MN and anatomical damage have observed. As a result, it is shown that Diazinon used in agriculture may cause toxicity at high doses.