Holştayn ırkı düvelerde uygulanan ovulasyon senkronizasyonunda iki farklı GnRH analoğu ve ß-karoten+ e vitamininin etkinliği
The effectiveness of two different GnRH analogues with or without ß-carotene + vitamin e used in ovulation synchronization in holstein heifers
- Tez No: 311416
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR BEKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, düvelerin ilk östrus gözlenme süresinin uzaması ve suböstrus gibi problemlerin çözümüne katkı sağlamak, düvelerde iki farklı GnRH analoğu ve ß-karoten+E vitamini uygulanarak yapılan Ovsynch protokolünün ovulasyon zamanı ve gebelik oranı üzerine etkisini araştırmak amaçlandı.Araştırmada yaşları en az 15 aylık, 350 kg ağırlığında olan toplam 80 adet Holştayn ırkı düve kullanıldı. Çalışmaya alınan düveler dört gruba ayrıldı (Grup 1, 2, 3 ve 4, n=20) ve tüm hayvanlara Ovsynch prosedürü uygulandı.). Uygulanan Ovsynch protokolünde GnRH analoğu olarak Grup 1 ve 2'te Receptal® (Buserelin asetat), Grup 3 ve 4'te Dalmarelin® (Lesirelin asetat) kullanıldı. Grup 1 ve 3'de yer alan düvelere sadece Ovsynch protokolü uygulanırken, Grup 2 ve 4'te yer alan düvelere Ovsynch başlangıcından yedi gün önce Dalmavital® (ß-Karoten + E vitamini) enjeksiyonu yapıldı. Tüm hayvanlar son GnRH uygulamasını takiben 20 saat sonra tohumlandı. Çalışma boyunca hayvanlara Dalmavital, birinci ve ikinci GnRH uygulamasında, PGF2? enjeksiyonu aşamasında, ikinci GnRH enjeksiyonundan 20, 36 ve 48 saat sonra ve tohumlamadan 30 ve 60 sonra transrektal ultrasonografik muayene yapıldı. Progesteron, ß-Karoten ve E vitamini seviyelerinin değerlendirilmesi için çalışma boyunca kan örnekleri alındı.Çalışma sonunda en yüksek gebelik oranı Dalmavital ve Dalmarelin preparatlarının kullanıldığı Grup 4'te (% 60) elde edilirken, Grup 1, 2 ve 3'te gebelik oranları sırasıyla % 40, % 50 ve % 50 olarak saptandı (P>0,05). Tüm gruplarda gebe kalan ve kalmayan düvelerde ß-karoten ve E vitamini düzeyleri arasındaki fark önemli bulunurken (P0,05).
Özet (Çeviri)
The objectives of the current study were to solve prolonged onset of first oestrus and suboestrus problems in heifers, and determine the effects of Ovsynch protocol using two different GnRH analogues with or without ß-carotene+Vitamin E on pregnancy rates and ovulation time.In this research, 80 Holstein breed heifers aged at least 15 months and 350 kg weight were used. All heifers in the study, were divided to into four groups (Group 1, 2, 3 and 4, n=20) and all animals received same Ovsynch® procedure. In Group 1 and 2 Dalmarelin® (Lesireline acetate) and in Group 3 and 4 Receptal® (Busereline acetate) were used as GnRH agent for Ovsynch protocol. In Group 2 and 4 all animals were given a single injection of Dalmavital® (ß-carotene+Vitamin E) 7 days before the initiation of Ovsynch, and the animals in Group 1 and 3 were only given Ovsynch protocol. All heifers were inseminated 20 hours after the last GnRH administration. Throughout the study, the transrectal ultrasonographic examinations were performed on the Dalmavital® administration day (Groups 2 and 4), first - second GnRH and PGF2? applications, 20, 36 and 48 h after the second GnRH application, 35 and 60 days after the insemination. Blood samples were collected during the process to evaluate the progesterone, ß-carotene and vitamin E levels.At the end of the study, highest pregnancy rate was detected in Group 4 (60%) which received the Dalmavital and Dalmarelin preparations, pregnancy rates in Group 1, 2 and 3 were obtained 40%, 50% and 50% respectively (P> 0.05). While ß -carotene and vitamin E levels were found significant (P< 0.05) in between non-pregnant and pregnant heifers in all groups, no significant changes in serum progesterone levels were observed (P> 0.05).