Pentilentetrazol ve kainik asit ile oluşturulan status epileptikus modellerinde immatur sıçanlarda levetirasetam'ın öğrenme, hafıza ve davranış üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of levetiracetam on learning, memory and behavior in immature rats with pentylenetetrazole and kainic acid?induced status epilepticus
- Tez No: 311439
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Epilepsi tekrar eden nöbetlerle karakterize tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik, nörolojik bir bozukluktur. Status epileptikus (SE), bilinç açılmadan tekrarlayan, aralıklı veya aralıksız 30 dakika süren, yüksek mortalite ve morbiditeye sahip bir hastalıktır. SE çocukluğun ilk dönemlerinde yaygın görülür. SE'nin hayvan modelleri, hafıza, öğrenme ve SE sonrası davranış değişikliklerini değerlendirmede kullanılabilir. Çünkü hayvan modelleri, SE'li insanda gözlenen benzer anatomik ve fizyolojik değişiklikleri gösterir. Bu çalışmada immatur beyinde iki farklı status modelinde yeni kuşak antiepileptik ilaçlardan olan Levetirasetam'ın epileptogenesis süreci ve kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Çalışmada immatur erkek Sprague-Dawley sıçanlar kullanıldı. SE oluşana kadar sıçanlara 10'ar dakika ara ile 40 mg/kg, 20 mg/kg, 10 mg/kg dozlarda PTZ ip olarak verildi ve postural kontrolün kaybı ile karakterize tonik klonik nöbet oluşumu gözlendi. Kainik asit (KA) hayvanlara 10 mg/kg KA intraperitoneal olarak verildi ve SE oluşumu gözlendi. SE'den 2 hafta sonra Uzamsal öğrenme Morris su tankı, emosyonel öğrenme T labirent testi ile davranış değişiklikleri ise açık alan düzeneğinde değerlendirildi. Testler sonunda beyin dokuları histolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler için kullanıldı. Lipid peroksidasyonu için MDA (malondialdehit) spektrofotometre ile ölçüldü.Açık alan testinde geçtikleri kare sayısı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Yükseltilmiş T labirent testinde pasif sakınmada gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Gruplar arasında biyokimyasal analizler değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Kortekste yapılan histolojik değerlendirmelerde SE geçiren gruplarda dejenerasyon gözlendi. PTZ ve KA ile oluşturulan SE modellerinde immatur sıçanlarda levetirasetamın öğrenme, hafıza ve davranış üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disorder characterized by repeated unprovoked seizures, with worldwide distribution. Status epilepticus, a seizure lasting 30 minutes or intermittent seizures without regaining of consciousness for 30 minutes, is associated with high morbidity and mortality. Childhood-onset epilepsy is a common disorder. Animal models of SE can be used to evaluate memory, learning, and behavioral changes after SE, because animal models display many of the similar anatomical and physiological changes observed in human SE. In this study, we evaluated the effects of during epileptogenesis and cognitive functions of in immature brain two kinds of SE novel antiepileptic drug which Levetiracetam.Immature male, Sprague-Dawley rats were used in the study. To reach SE of controlled intensity and sufficient duration, the rats were first injected with 40 mg/kg PTZ, followed 10 minutes later by 20 mg/kg and, subsequently, 10 mg/kg every 10 minutes until SE occurred, a point characterized by a loss of postural control and tonic?clonic seizures. The rats were injected with 10 mg/kg intraperitoneal kainic acid (KA). Two weeks after SE, to evaluate spatial learning with Morris water maze, emotional learning with T maze and behavioral changes with open field. After all tests, all rats were killed by decapitation, and their brains were quickly removed, used for histological and biochemical evaluations. MDA (malondialdehyde), the measure of lipid peroxidation, was measured spectrophotometrically.No differences were found squares crossed on open field area tests between groups. There were significant differences inhibitory avoidance latencies between groups (p0,05) according to MDA and NO levels of brain tissue. To assess of the effects of levetiracetam on learning, memory and behavior in immature rats with PTZ and KA-induced SE, long-term studies are needed.