Yeni mezun sağlik personelinin kan bankaciliği ve transfüzyon tibbi hakkindaki bilgi ve tutumlarinin belirlenmesi
Determination of knowledge and attitude of new graduate medical personnel on blood banking and transfusion medicine
  1. Tez No: 311443
  2. Yazar: ULAŞ YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAŞAR AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmada; Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde hekim, hemşire, ve sağlık teknisyeni yetiştiren üç farklı eğitim kurumundan mezun olarak meslek hayatına yeni başlamış sağlık personeli ile bu eğitim kurumlarında eğitimleri sürmekte olan öğrenciler arasında, mezuniyet öncesi eğitimlerin Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı konusunda bilgi, tutum ve donanımları açısından anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Eğitimi sürmekte olan ve yeni mezun şeklinde altı farklı eğitim grubundan oluşturulmuş toplam 359 katılımcının hazırlanan soru formu aracılığı ile kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı alanındaki çeşitli başlıklarda bilgi ve tutumları araştırılmıştır. Sonuç olarak; verilen eğitimin kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbını tanıtmada faydalı olduğu, eğitimi alan katılımcılara birçok konuda katkı sağladığı, ancak kimi zaman yanılmaya fırsat tanıdığı, kimi zaman da tutumlara yansıtılamadığı, konu tutum geliştirme olunca transfüzyon ile ilgili uygulamaların daha kalıcı katkı sağladığı, kıdemli meslektaşlarından edindikleri tecrübe ile tutum geliştiren bazı katılımcıların yanlış uygulamalarda bulunabileceği, ve son olarak da katılımcılarda eğitim eksikliğinin bağışçılarda bağış aralığının uzamasına ve hatta bağışçı kaybına neden olabileceği gözlenmiştir. ?Değişimin gerekliliği farkedilene kadar değişim gerçekleşmez.? mantığı ile öncelikle farkındalık yaratılmalıdır. Bu amaçla; tüm sağlık çalışanlarına mezuniyet öncesi dönemde kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı ile ilgili eğitimler planlanmalı, hazırlanan eğitimler kan merkezinde ve klinikte uygulamalar içermelidir. Eğitimi alanların ihtiyaçlarına yönelik düzenlenmiş, konuya özel ayrıntılardan uzak, tutumda kalıcı değişiklik oluşturabilecek en uygun zamana planlanmış eğitimler ile tüm sağlık çalışanlarının kan kaynaklarının korunmasında ve güvenli transfüzyon hattının oluşturulmasında görev almaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
İn the study; aimed to investigate the difference in blood banking and transfusion medicine knowledge and attitudes after pre-graduate educations between ongoing education students and began a career as a new graduate of three different health education centers like physicians, nurses, medical technicians in Gulhane Military Medicine School. Composed of six different education group with ongoing education and began a career as a new graduate of three different health education centers, 359 participants? knowledge and attitute in blood banking and transfusion medicine investigated by the questionnaire. As a result; been useful in blood banking and transfusion medicine presentation, contributed to educated participants in many subjects, however sometimes permitted mistakes, sometimes not exhibited in attitudes, seen with the performed education and practices related with transfusion were more permanent in achieveing attitude, but achieveing attitude by experiences of senior colleague could cause malpractice and ultimately the lack of education could cause an extended interval of donation even decline in donor population. Because of the ?Alteration does not occur until, and if, the necessity for alteration is recognized.? logic, initially awareness should be created. With this aim; blood banking and transfusion medicine educations, including blood banking and clinical practices, should be planned for undergraduate medical personel. Designed for needs of students, away from specific details, in ability to make up permanent attitude changes and right on time educations can help employing all health workers on protecting blood sources and maintaining safe transfusion line.