İlköğretim çağındaki afgan çocukların ortodontik anomali açısından değerlendirilmesi
The evaluation of afghan children in the point of orthodontic anomaly
- Tez No: 311442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILA GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışmada Afganistan'da yaşayan 11-14 yaşları arasındaki ilköğretim öğrencilerinin ortodontik anomali açısından değerlendirilmesi ve maloklüzyonların oluşmasında çevresel ve ailesel faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Böylece, ülkedeki kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılabilmesi ve gerekli olan durumlarda önleyici tedbirlerin alınabilmesi açısından bilgi sağlanması amaçlanıştır.Araştırmamızda Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan 11-14 yaşları arasındaki 329'i kız (%45,9), 387'si (%54,1) erkek olmak üzere toplam 716 öğrenci ortodontik anomali açısından incelenmiş ve durumları Ortodontik Tedavi İhtiyacı İndeksinin (IOTN) Dişsel Sağlık Bileşeni (DHC) tablosuna göre ortodontik açıdan ve Estetik Bileşenin (AC) Resim İndeksi resmine göre de estetik açıdan skorlanmştır. Tüm incelemeler ve skorlamalar tek bir ortodontist tarafından yapılmıştır.Ayrıca, hazırlanan anket formunda ki sorular ile çalışmaya katılan öğrencilerin ve ailelerinin eğitim durumları, gelir düzeyleri gibi sosyo-ekonomik veriler de elde edilmiştir. Bu şekilde bireylerin ortodontik tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesinin yanı sıra, ortodontik anomaliler ile ebeveynlerin eğitim, meslek ve sosyo-ekonomik durumu, çocuğun yaşı ve cinsiyeti arasındaki ilişkilerin de saptanması hedeflenmiştir.Araştırma sonucuna gore, araştırmamızın örneklemini oluşturan çocukların ortodontik tedavi ihtiyaçlarında, cinsiyeti yaş ve sosyo-ekonomik düzey özellikleri açısından, istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. IOTN-DHC ve IOTN-AC bileşenine göre, 11-14 yaşlarındaki Afgan çocuklarının ortodontik tedavi ihtiyacı yüksek bulunmuştur (%52,9, %5,5).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate orthodontic anomaly indices of the primary school students (aged between 11-14) lived in Afghanistan and to investigate the effect of family and environment on malocclusion formation. Thus, it is aimed to supply information for the using limited sources of the state more efficiently and taking the necessary precautions.In this study 716 students, of which 329 are female (%45,9), 387 are male (%54,1), from the capital city of Afghanistan, Kabul were investigated in the point of orthodontic anomaly. The results were scored orthodontically according to the Dental Health Component Table (DHC) of the Index of Orthodontic Treatment Need (IOTN) and aesthetically according to Aesthetic Component (AC) of Photographic Index. All of this investigation and scoring are done by one orthodontist.Moreover; the questions of poll were used to supply the socio-economic data of the students and their family such as; educational condition and income. Within the light of these findings identifying the orthodontic treatment needs of students is enabled and relationships of orthodontic anomaly with age, gender of the students and educational, professional and socio-economic conditions of the family are determined.In comparing the findings obtained from current research, sex, age and socio-economic status did not affect the orthodontic treatment need. According to the IOTN-DHC and IOTN-AC scores, the orthodontic treatment need in selected populationin Afghanistan were high (%52,9, %5,5).