Ameliyat sonrası derlenme ünitesinde erken uyarı skorlama sistem ile takip edilen hastalarda hemşirelik rehberi uygulamalarının postoperatif hasta sonuçları üzerine etkisi
The effect of nursing guidance applications in patients followed according to early warning scoring system in post surgical recovery unit during recovery period
- Tez No: 311444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, anestezi sonrası derlenme ünitesinde Erken Uyarı Skor Sistemine (EUSS) göre takip edilen ve bu çalışma için geliştirilen hemşirelik rehberi uygulamasının etkisinin belirlenmesi amacıyla; randomize-kontrollü yarı deneysel klinik çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ocak-Nisan 2011 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD. ameliyathanelerinde torakal ve abdominal bölge ameliyatı geçiren 123 yetişkin hasta oluşturmuştur. Hastalar preoperatif dönemde randomize edilmiş, EUSS ve hemşirelik rehberine göre takip edilen hastalar deney grubunu (DG=63), EUSS'ne göre skoru hesaplanıp derlenme ünitesi rutin takibine müdahale edilmeyen hastalar kontrol grubunu (KG=60) oluşturmuştur. Derlenme döneminde DG hastalarının %34.92'sinde, KG hastaların ise %30.00'unda komplikasyon geliştiği saptanmıştır. Komplikasyon gelişen DG hastalarının %95.45'ine, KG hastalarının ise %22.22'sine ilk 10 dk.da müdahale edildiği ve komplikasyon gelişen KG hastalarının %61.12'sine müdahale edilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made as a randomized-controlled semi experimental clinical study in order to determine the effect of nursing guidance application developed for this study and followed according to Early Warning Scoring System (EWSS) in post anesthesia recovery unit. The samples of this study were 123 adult patients having thoracal and abdominal region surgery in surgeries of Gülhane Military School of Medicine Anesthesiology and Reanimation Departments. Patients were randomized in pre-operative period, the patients followed up according to EWSS and nursing guidance formed experimental group (DG=63), the patients whose recovery unit routine follow-up was calculated in terms of EWSS score but not intervened formed control group (KG=60). It was determined in recovery period that complication was developed in 34,92% of DG patients and 30.00% of KG patients. 95,45% of DG patients developing complication and 22,22% of KG patients developing complication were treated in first 10 minutes and it was determined that 61,12% of KG patients developing complication were not treated.