Ekip çalışması etkinliğinin iş tatmini ve hasta güvenliği kültürü üzerine etkisi: Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesinde bir uygulama
The effect of teamwork efficiency on job satisfaction and patient safety culture: An application in Gulhane Military Medical Faculty Tainning Hospital
- Tez No: 311447
- Danışmanlar: DOÇ. ABDÜLKADİR TEKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ekip Çalışması Etkinliğinin İş Tatmini ve Hasta Güvenliği Kültürü Üzerine Etkisi: Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesinde Bir UygulamaSağlık hizmetlerinin, diğer hizmetler ile karşılaştırıldığında birçok farklı özelliğe sahip olduğu bilinen bir olgudur. Bu farklı özellikler sağlık hizmetlerinde ekip çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Hatta etkin bir ekip çalışmasının, kaliteli ve etkin sağlık hizmeti sunumunun temel öğelerinden biri olduğu söylenebilir. Ayrıca, çalışanların verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olan ?iş tatmini? ve sağlık kurumlarındaki doğru ve kaliteli hizmetin bir göstergesi olan ?hasta güvenliği kültürü? üzerinde ekip çalışmasının etkili olacağı beklenmelidir. Bu tez çalışması ile, ekip çalışması etkinliğinin çalışanların tatminleri ve hasta güvenliği kültürü düzeyleri üzerindeki etkisinin analiz edilmesi, ekip çalışması etkinliği, iş tatmini ve hasta güvenliği kültürü değişkenlerinin çalışanların sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi ve elde edilen göstergeler ışığında ekip çalışmasının sağlık hizmetleri sunumundaki öneminin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Araştırma, GATF Eğitim Hastanesi bünyesindeki 34 anabilim/bilim dalında, toplam 423 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan üç temel değişken, bu amaçla literatürden faydalanılarak geliştirilen üç ölçek ile ölçülmüştür. Araştırmada kullanılan ölçeklerin içerik geçerliliğini belirlemede ?uzman görüşü?nden, yapısal geçerliliğini test etmede ise ?faktör analizi?nden yararlanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini test etmek için Cronbach Alfa değerleri hesaplanmıştır. Araştırmanın temel değişkenlerinin çalışanların sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ekip çalışmasının iş tatmini ve hasta güvenliği kültürü üzerindeki etkisini belirlemede, ?Kruskal-Wallis? testi, ?Mann-Whitney U? testi, ?Spearman Korelasyon Analizi? ve ?Lojistik Regresyon Analizi? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; iş tatmininin ekip çalışması etkinliği üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu, iş tatmininin bir birim artırılması ile ekip çalışması etkinliğinde 2,032 birimlik bir artışın beklendiği görülmüştür. Ayrıca, ekip çalışması etkinliğinin hasta güvenliği kültürü ve alt boyutları üzerinde olumlu ve pozitif yönde etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ekip çalışması etkinliğinin bir birim artırılması ile ?hasta güvenliği kültürü?nde 2,776 birimlik, ?süreç? boyutu üzerinde 2,449 birimlik, ?hastane yönetiminin desteği? boyutu üzerinde 1,626 birimlik ve ?hasta güvenliği algısı? boyutu üzerinde 1,231 birimlik bir artışın beklendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Teamwork Efficiency on Job Satisfaction and Patient Safety Culture: An Application in Gulhane Military Medical Faculty Trainning HospitalIt is a known fact that health services have many different features when compared to other organizations. These different features make teamwork necessary. Also, it can be said that an effective teamwork is one of the main components of offering effective health service. Moreover, it is expected that teamwork would be influential on ?job-satisfaction?, which affects the productivity of the workers to a great extent, and on ?patient safety culture?, which is an indicator of appropriate and qualified services in health organizations. In this study, it has been aimed to analyze the effect of teamwork on workers? satisfaction and patient safety culture levels; to determine whether the variables of teamwork efficiency, job satisfaction and patient safety culture differ according to the socio-cultural characteristics of workers or not; to display the importance of teamwork in providing health services considering the data obtained. The study was conducted with totally 423 health staff working at 34 various disciplines in Gulhane Military Medical Faculty Trainning Hospital. Three basic variables in the study was evaluated using three scales developed with the help of literature. An ?expert view? was asked for identifying the validity of the scales? contents used in the study. And, ?factor analysis? was used for testing their structural validity. In order to assess the reliability of the scales, Croanbach Alfa values were calculated. ?Kruskal-Wallis? test, ?Mann-Whitney U? test, ?Spearman Correlation Analysis? and ?Logistic regression analysis? were used for determining whether the main variables of the study differ depending on the socio-cultural characteristics of the employees or not and for exploring the effect of teamwork on job satisfaction and patient safety culture. As a result of the study, it has been found that job satisfaction affects the efficiency of teamwork significantly and positively, and an increase of 2,032-unit is expected in the teamwork efficiency through an increase of one-unit in job satisfaction. Furthermore, it has been seen that teamwork efficiency has positive effects on patient safety culture and its sub-dimensions. The findings that have been obtained reveals that, by an increase of one-unit in the teamwork efficiency, 2,776-unit increase in ?patient safety culture?, 2,449-unit increase in ?process? dimension, 1,626-unit increase in the ?support of hospital management? dimension, and 1,231-unit increase in ? patient safety perception? dimension are expected.