KOAH'lı bireylerin inhaler tedavi, solunum egzersizi ve öksürük egzersizlerine yönelik bilgi ve uygulamaların belirlenmesi
Determination of information and applications about inhaler therapy, respiratory exexcises of patients with COPD
  1. Tez No: 311451
  2. Yazar: GÜLŞAH OKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, KOAH'lı bireylerin inhaler tedavi, solunum egzersizi ve öksürük egzersizlerine yönelik bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı çalışma olarak uygulanmıştır. Araştırmanın evreninini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Eğitim Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz polikliniğinde KOAH tanısıyla izlemi yapılan tüm hastalar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırma süresince ulaşılabilen, 75 hasta örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, incelenen literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen, ?Anket Formu? kullanılmıştır. Çalışmamızda, hastaların %73.3'ünün son bir yılda atak geçirdikleri, %70.7'sinin KOAH tanısı aldıktan sonra hastalıklarına ilişkin bilgi almaya yönelik girişimde bulunmadıkları, %38.7'sinin inhaler ilaç kullanmayı bildikleri ve planlı olarak yapılan eğitim ile hastaya gösterilerek ve yaptırılarak eğitim verme şeklinin, sözlü anlatıma göre daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca KOAH'lı bireylerin atak durumunda ne yapmalarını bilmelerine rağmen %93.3'ünün acil ilk yardım merkezini aradıkları belirlenmiştir. KOAH hastalarına yönelik (ilaç bilgisi, düzenli solunum ve öksürük egzersizi yapmanın etkinliği, atak durumunda hastanın bilmesi gerekenler gibi) sürekli eğitim programların hazırlanması ve bu programın hemşirenin sorumluluğunda yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Registered Nurse (RN) Gülşah Okut ?Determination of information and applications about inhaler therapy, respiratory exercises and cough exercises of patients with COPD? GATA Institute of Health Sciences, The Thesis of Nursing Master Program. All diagnosed COPD patients monitored at GATF Educational Hospital Thoracic Medicine and Tuberculosis Polyclinic formed the research group. No sample was chosen in the study. As a data gathering tool, `Survey Form? which was improved by the researcher and based on a literature survey was used in the study. The study showed that face to face and visual education is more effective than verbal education. Although COPD patients know what they will do during an immediate exacerbation, it was seen that % 93 of them called the emergency. It has been suggested that constant education programme should be prepared and this programme should be carried out under the responsibilities of nurses.