Klorfeniramin maleat içeren farmasötik preparatlarda türevsel UV spektrofotometrisi ile analiz çalışmaları
- Tez No: 31149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
88 ÖZET Bu çalışmada, klorfeniramin male at, efedrin hidroklorür ve kodein fosfatın 2. derece türevsel UV spektrofotometrlsi ile analizleri yapılmıştır. Çözelti ve pH'nın seçilmesi, türev derecesi, dalga boyu aralığı, N değeri ve hücre kalınlığı temel parametrelerdir. Saptanan şartlarda ; klorfeniramin maleatın 0.001 mg/ml - 0.08 mg/ml, efedrin hidroklorürün 0.05 mg/ml - 1.80 mg/ml, kodein fosfatın 0.01 mg/ml - 0.4 mg/ml derişimleri arasında miktar tayinlerinin doğrusal olarak yapılabileceği bulunmuştur. Çalışmamızda; 2.dereceden türev ile geliştirdiğimiz üç maddenin bir arada bulunduğu şurup farmasötik şekillerin analizi için ; tüketme işlemi yapılmış ve bulunan şartlarda standart ekleme yöntemi ile analiz sonuçlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar Türk Farmakopesindeki (1974) kayıtlı yöntemlerden ; klorfeniramin maleat için spektrofotometrik, efedrin hidroklorür ve kodein fosfat için titrilmetrik analizler ile karşılaştırılmıştır. Klorfeniramin maleat, efedrin hidroklorür ve kodein fosfat verileri arasında fark bulunmamıştır. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometrik yöntemin duyarlı, doğru, kesin ve tekrarlanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY In this study, chlorpheniramine maleate, ephedrine hydrochloride and codeine phosphate have been analyzed by using second derivative UV spectrophotometry. The nature of the solutions that the active substances were dissolved, degree of derivatives, the range of wavelength,“N”value, and the thickness of the cell were the basic parameters. After the optimization procedures the linear range of concentrations for the analysis of codeine phosphate, ephedrine hydrochloride and chlorpheniramine maleate have been found as 0.001-0.4, 0.005-1.8 and 0.001-0.08 mg/ml respectively. The extraction procedures have been applied for the analysis of siroup pharmaceutical forms containing the three active substances mentioned above. Then the active ingredients were analyzed by using the methods of second derivative UV spectroscopy and the results were taken by using the standard addition technique. The results obtained have been compared with the methods registered in the Turkish Pharmacopeia (1974), such as spectrophotometry: for chlorpheniramine maleate, and analysis for titrimetric efhedrine hydrochloride and codeine phosphate. No difference has been observed between the chlorpheniramine maleate, ephedrine hydrochloride and codeine phosphate data. It has been concluded that the method developed, namely derivative UV spectrophotometry is sensitivity, accuracy, precision and reproducibility.