Tip 2 diyabetli olgularda metformin ve pioglitazon tedavisinin plazma asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeyine etkisinin araştırılması
The effects of pioglitazone and metformin on plasma asymmetric dimethylarginine levels in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 311503
  2. Yazar: UMUT SAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tip 2 diyabetes mellitus son yıllarda epidemik bir hastalık haline gelmiştir. Tip 2 diyabetes mellitus hastaları normal populasyona göre daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahiptir. Son yıllarda yapılan prospektif klinik çalışmalar, asimetrik dimetilarjininin yeni bir kardiyovasküler risk faktörü olarak önemini arttırmıştır.Çalışmamızda, yeni tanı almış ve ilaç tedavisi uygulanmamış tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda iki farklı insülin duyarlılaştırıcı ilacın plazma asimetrik dimetilarjinin düzeyine etkisi araştırıldı.46 tip 2 diyabetes mellitus hastası metformin (1000- 2000 mg/gün) veya pioglitazon (15-30 mg/gün) grubuna randomize edildi. Bazal ve 12. tedavi haftasında plazma asimetrik dimetilarjinin ve insülin direncini hesaplamanın homeostaz modeli skoru hesaplandı.Çalışmanın sonunda her iki tedavi kolunda açlık kan şekeri, HbA1c, HOMA-IR skoru ve bel çevresinde benzer düzeyde azalma gözlendi. HDL kolesterol düzeyi sadece pioglitazon grubunda artış gösterdi (p= 0.01). Diğer yandan metformin tedavisi alan grupta BMI, kan basıncı ve total ve LDL kolesterol düzeyinde iyileşme gözlendi (p= 0.01, p= 0.01, p< 0.001 ve p < 0.001). Pioglitazon ve metformin tedavilerinin plazma asimetrik dimetilarjinin düzeylerine anlamlı etkisi saptanmadı.Bu çalışma tip2 DM tedavisinde sık kullanılan iki farklı oral antidiyabetik ajanın endotel fonksiyonları üzerindeki etkilerinin benzer olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes has become an epidemic disease in recent years. Patients with type 2 diabetes mellitus have higher risk for cardiovascular diseases than the normal population. Prospective clinical studies of the last years demonstrate the increased importance of Asymmetric dimethylarginine as a novel cardiovascular risk factor.We evaluated the effects of two insulin-sensitizing hypoglycemic agents on plasma Asymmetric dimethylarginine levels in patients with newly diagnosed and untreated type 2 diabetes mellitus.Forty-six patients with type 2 diabetes mellitus were randomized to treatment either with pioglitazone (15?30 mg/day) or metformin (1000?2000 mg/day). Plasma Asymmetric dimethylarginine levels and homeostasis model assessment of insulin resistance scores were determined at baseline and at 12th week of treatment.By the end of the 12th week, fasting plasma glucose, HbA1c, HOMA-IR scores and waist circumferences improved equally in both treatment arms. HDL cholesterol increased only in the pioglitazone group (p = 0.01). On the other hand, metformin treatment had additional regulatory effects on BMI, blood pressure and total and LDL-cholesterol levels (p= 0.01, p= 0.01, p< 0.001 ve p < 0.001, respectively). Neither pioglitazone nor metformin displayed a significant effect on circulating Asymmetric dimethylarginine concentration.The results of the present study imply that two different oral antidiabetic agents which are commonly used in the treatmetn of type 2 diabetes melitus have similar effects on endothelial functions.