Makrolidlere heterojen dirençli staphylococcus aureus suşlarının direnç mekanizmalarının ve klonalitelerinin araştırılması
Investigation of heterogeneous macrolide resistance mechanisms and clonality among isolates of staphylococcus aureus
  1. Tez No: 311508
  2. Yazar: TUĞRUL HOŞBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada 2006?2008 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde yatan hastalara ait klinik örneklerden izole edilen 229 S. aureus suşunda makrolid, linkozamid ve streptogramin B (MLSB) direnci ile heterojen makrolid (hMLSB) direncinin gösterilmesi, hMLSB direncinden sorumlu mekanizmanın ve suşlar arası klonal ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. İzolatlarda metisilin ve MLSB direnci CLSI kriterlerine uygun olarak araştırıldı. Makrolid antibiyotik disklerine ait inhibisyon zonu içerisinde koloni üremeleri gözlenen izolatlar hMLSB fenotipine sahip izolatlar olarak tanımlandı. MSSA izolatlarında hMLSB direnç fenotipi saptanmadı. Çalışmanın ileri aşamalarında 105 MRSA izolatı kullanıldı. İzolatlarda polimeraz zincirleme tepkimesi ile ermA, ermB, ermC, msrA/B direnç genleri araştırıldı. hMLSB direnci gözlenen 41 izolatta sadece ermA direnç geni tespit edildi. Takiben regülatör bölgeyi de içerecek şekilde ermA geninin dizi analizi ile direnç mekanizması ve pulsed-field jel elektroforez ile izolatlar arası genetik ilişki araştırıldı. Makrolidlere duyarlı bir izolat haricinde diğer makrolid dirençli 63 izolatın 59 (%93,7)'unda ermA, 37 (%58,7)'sinde ermA ve ermC birlikteliği ve 4 (%6,3)'ünde ermB direnç geni saptanırken msrA/B direnç geni tespit edilmedi. Dizi analizinde test edilen izolatların 34'ünde baz delesyonu saptanırken 16'sında ?C368G? ve ?T377C? mutasyonları gözlendi. İzolatlarda yaygın bir klon ve varyantları belirlendi. Heterojen dirençli suşlara özgül bir klon saptanmadı. Sonuç olarak, hMLSB direncinin klonal olmadığı, söz konusu direncin regülatör bölgedeki genetik modifikasyonla ilişkisinin bulunmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to indicate macrolide, lincosamide and streptogramin B (MLSB) resistance and heterogeneous macrolide (hMLSB) resistance and to investigate the mechanism of hMLSB resistance and clonality in 229 S. aureus strains isolated from clinical samples of inpatients between 2006 and 2008 in GATA Haydarpaşa Training Hospital. The methicillin and MLSB resistances were determined according to the CLSI criterias. The isolates reproduced in the inhibiton zone of macrolide disc were identified as strains with hMLSB phenotype. hMLSB resistance could not be observed in MSSA isolates, therefore only 105 MRSA isolates were included in the study. ermA, ermB, ermC, msrA/B resistance genes were studied with polymerase chain reaction. Only ermA resistance gene was detected in 41 isolate with hMLSB resistance. Then resistance mechanism by sequence analyse including regulatory region of the ermA was studied and clonality among the isolates was investigated by pulsed-field gel electrophoresis. Of 63 isolates with macrolide resistance, except one susceptible isolate, ermA, ermB, and both ermA and ermC resistance genes were detected in 59 (93,7%), 4 (6,3%) and 37 (58,7%) strains respectively. msrA/B resistance gene was not detected in any of isolates. Deletion was detected in 34 strains and ?C368G? and ?T377C? mutations were observed in 16 strains tested in sequence analyse. A common clone and variants were identified in isolates. Clone spesific to heterogenous resistant strains was not detected. In conclusion, our data indicates that hMLSB resistance is not clonal and this resistance does not occur because of the genetic modification in regulatory region.