Pfannenstiel kesisi yapılan jinekolojik prosedürlerde postoperatif uygulanan intravenöz tramadolün ve tramadole deksmedetomidin ilavesinin analjezi ve hemodinamik parametreler üzerine etkileri
The effects on analgesia and hemodynamic parameters of intravenous tramadol and dexmedetomidine added to tramadol using postoperatively in gynecologic surgery performed with pfannenstiel incision
  1. Tez No: 311507
  2. Yazar: ALİ HAKAN EMİRKADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada pfannenstiel kesisi yapılan jinekolojik prosedürlerde postoperatif ağrı tedavisinde intravenöz tramadol ile intravenöz tramadol ve deksmedetomidinin analjezi ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerini karşılaştırılmayı amaçladık. Etik komite onayı alındıktan sonra genel anestezi altında elektif Pfannenstiel kesisi uygulanarak jinekolojik operasyon planlanan ASA I-II grubuna dahil 60 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı.Grup K (Tramadol grubu) ve Grup D Tramadol + Deksmedetomidin)Operasyon sonrası derlenme odasına alınan her iki gruptaki hastalara ameliyat sonrası 24 saat boyunca HKA uygulandı. (Grup K için 20 dk kilitli kalma süresi ile 20 mg tramadol bolus doz, Grup D için ilk 4 saat 20 mg tramadol+10mcg deksmedetomidin bolus doz, daha sonra 20 mg tramadol bolus doz).Tüm hastalarda, derlenme odasında ve ameliyat sonrasında 1, 2, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24. saatlerde; VAS, sedasyon skoru, bulantı ve kusma skoru, tramadol kullanımı ile hemodinamik ve solunumsal parametreler kaydedildi. Ameliyattan 24 saat sonra hastaların memnuniyet düzeyi sorgulandı.Grupların yapılan istatistiksel analizlerinde Grup D'de VAS skorlarında tüm zamanlarda anlamlı azalma, sedasyon skorlarında ise 1., 2., 4.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to compare the analgesic effects of tramadol alone and tramadol dexmedetomidine combination by the aspects of effects on analgesia and hemodynamic parameters.After approval of ethic committee, 60 patients of ASA grades I and II scheduled for elective gynecologic surgery with pfannenstiel incision under general anesthesia were randomly allocated into two groups. Group K (Tramadol) and Group D ( Tramadol + Dexmedetomidin)Postoperatively, patients in both groups received paient controlled analgesia during 24 hours after surgery (tramadol 20 mg bolus for Group K, tramadol 20 mg+dexmedetomidine 10 mg first four hours then tramadol 20 mg for Group D with a lock-out time of 20 minutes)Verbal pain score, sedation score, nausea and vomiting score, consumption of tramadol, hemodynamic parameters were recorded at 1., 2., 4., 8., 12., 16., 20. and 24. hours, in all patients, after surgery. Patient?s satisfaction were asked at 24.