Eritromisine dirençli streptococcus pyogenes suşlarında makrolidlere direnç fenotiplerinin belirlenmesi ve PCR yöntemiyle eritromisin direnç genlerinin saptanması
Determination of resistance phenotypes to macrolides in streptococcus pygenes strains resistant to erythromycin and detection of resistance genes by PCR method
- Tez No: 158011
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİYE BERKİTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET S.pyogenes'de bugüne kadar in vitro olarak penisiline direnç bildirilmemesine rağmen eritromisin direnci yaygın olarak bildirilmektedir. Çalışmamızda, çocuk ve yetişkin hastalara ait boğaz sürüntüleri ve balgam örneklerinden izole edilen toplam 300 S.pyogenes susunda eritromisin direncinin saptanması, eritromisine dirençli olarak saptanan S.pyogenes suşlannda makrolidlere karşı direnç fenotiplerinin belirlenmesi ve bu suşlarda PCR yöntemiyle direnç genlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 300 S.pyogenes susunda penisilin ve eritromisin direnci disk difüzyon yöntemiyle araştırılmıştır. Sonuçlarımıza göre suşlann tümü penisiline duyarlı, 20 suş (%6.6) ise eritromisine dirençli olarak saptanmıştır. Eritromisine dirençli olarak saptanan 20 S.pyogenes susunun penisilin, eritromisin, azitromisin, klindamisin, spiramisin ve streptograminB'ye karşı MÎK değerleri ağarda dilüsyon yöntemiyle belirlenmiştir. Penisilin için MÎK50 ve MÎK90 değerleri 0.03 fig/ml, eritromisin için MİK50 ve MİK90 değerleri sırasıyla 16 ng/ml ve 32 pg/ml, azitromisin için MİK50 ve MÎK90 değerleri 32 pg/ml, spiramisin için MİK50 değeri 0.5 fig/ mi, MİK90 değeri ise 8 fj.g/ml, klindamisin için MÎK50 ve MÎK90 değerleri ise sırasıyla 0.06 pg/ mi ve 0.12|j,g/ml, streptograminB için MİK50 değeri 0.5 ng/ml, MİK90 değeri 1 |J.g/ml olarak saptanmıştır. MİK değerlerine göre eritromisine dirençli olarak belirlenen S.pyogenes suşlannda penisilin, klindamisin ve streptograminB'ye karşı dirence rastlanmazken, suşlann tümü azitromisine dirençli 60bulunmuştur. Eritromisine dirençli suşların 16'sı spiramisine duyarlı, dört suş ise spiramisine dirençli olarak saptanmıştır. Eritromisine dirençli S.pyogenes suşlarında çift disk yöntemi ile makrolidlere direnç fenotipleri de araştırılmıştır. Sonuçlarımıza göre 16 (%80) suş M fenotipinin, dört suş İMLSb direnç fenotipinin varlığını göstermiştir, cMLSb direnç fenotipine ise rastlanmamıştır. M fenotipi olarak saptanan suşların tümünün PCR yöntemiyle mefA geni taşıdıkları belirlenmiş ve bu suşların penisilin, klindamisin, spiramisin ve streptograminB'ye karşı duyarlı, eritromisin ve azitromisine karşı ise dirençli oldukları belirlenmiştir. Diğer yandan İMLSb direnç fenotipinin varlığını gösteren dört susun ise ermTR direnç genine sahip oldukları saptanmıştır. Bu suşlarda penisilin, klindamisin ve streptograminB'ye karşı direnç saptanmazken, eritromisin, azitromisin ve spiramisine karşı dirençli oldukları bulunmuştur. Sonuçta fenotiplerin ve genotiplerin %100 uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In vitro penicillin resistance has not yet been described in S.pyogenes, but resistance to erythromycin has been widely reported. The aim of this study was to detect erythromycin resistance in S.pyogenes strains isolated from throat swabs and sputum of children and adult patients, determine macrolid resistance phenotypes in erythromycin-resistant S.pyogenes strains, and detect resistance genes in these strains by using PCR method. In this study resistance to penicillin and erythromycin of 300 S.pyogenes strains was studied by disc diffusion method. Our results showed that 20 (6.6%) strains were resistant to erythromycin among 300 S.pyogenes strains. The penicillin resistance was not found among S.pyogenes strains. MIC values of penicillin, erythromycin, azithromycin, clindamycin, spiramycin, streptograminB among 20 erythromycin resistant strains by agar dilution method were tested. MIC50 and MIC90 values for penicillin and azithromycin were found respectively as 0.03 (J.g/ml, 32 pg/ml. MIC50 and MIC90 values for erythromycin were detected as 16 pg/ ml and 32 jog/ ml, respectively. MIC50 and MIC90 values for clindamycin were detected as 0.06 ng/ ml and 0.12 ng/ml, respectively. MIC50 and MIC90 values for spiramycin were detected as 0.5 fig/ml and 8 pg/ml, respectively. MIC50 and MIC90 values for streptograminB were detected as 0.5 ng/ml and 1 pg/ml, respectively. 62According to MIC values the resistance to penicillin, clindamycin and streptograminB was not found among erythromycin resistant S.pyogenes strains. All of erythromycin resistant S.pyogenes strains were found resistant to azithromycin. 16 strains were determined to be susceptible and 4 strains resistant to be spiramycin. The macrolid resistance phenotypes of S.pyogenes were also investigated. According to the results of the double disc test, 16 (80%) of 20 erythromycin resistant strains were detected as M resistance phenotype and 4 (20%) as İMLSb resistance phenotype. cMLSb resistance phenotype was not found. All of M resistance phenotype strains were detected to express mefA gene by PCR method and determined to be susceptible to penicillin, clindamycin, spiramycin and streptograminB, but resistant to erythromycin and azithromycin. On the other side, 4 strains with İMLSb resistance phenotype were detected to express erm.TR resistance gene. In these strains resistance to penicillin, clindamycin and streptograminB was not encountered, but they were found to be resistant to erythromycin, azithromycin and spiramycin. A concordance of 100% was observed between phenorypes and genotypes. 63