Tiyopentalin erken dönem civciv embriyosunda nöral tüp gelişimine etkileri
The effects thiopental on neural tube development in early stage of chick embryos
  1. Tez No: 311510
  2. Yazar: GÖKHAN İNANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı tiyopentalin erken dönem civciv embriyosunda nöral tüp gelişimine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla 100 adet özel patojen bulunmayan (SPF) yumurta kullanıldı. SPF yumurtalar 4 grupta incelendi. Tüm gruplar 30 saat boyunca 37,2 ± 0,1 °C sıcaklık ve % 60 ± 5 nem oranında inkübe edildi ve Hamburger ? Hamilton sınıflamasına göre 8. evrede bir embriyolojik gelişme elde edildi. 30. saat sonunda Grup A (kontrol grubu)(n=25), in ovo 0,1 ml %0,9 NaCl ve diğer gruplara da aynı hacimde yumurta ağırlığına göre doz ayarlaması yapılarak sırasıyla 2 mg/kg, 4 mg/kg, 8 mg/kg dozlarıda olacak şekilde, Grup B (n=25) 0,14 mg/0,1 ml, Grup C (n=25) 0,28 mg/0,1 ml ve Grup D (n=25) 0,58 mg/0,1 ml konsantrasyonlarında tiyopental enjekte edildi. 72. saatin sonunda tüm embriyolar yumurtadan çıkartıldı ve hematoksilen eozin ile patolojik olarak incelendi. A ve B gruplarında nöral tüp defekti saptanmazken C ve D gruplarında toplam olarak 6 embriyoda defekt izlendi (2'si C grubunda ve 4'ü D grubunda). Sonuç olarak tiyopentalin 4-8 mg/kg gibi terapötik ve supraterapötik dozlarda erken dönem tavuk embriyosunda NTD insidansını arttırdığı gözlemlenmiştir. Tiyopentalin organogenezin devam ettiği gebeliğin ilk aylarında kullanıldığında, yenidoğanda NTD gelişimini tetikleyebileceği ve nörülasyon üzerinde olumsuz etkileri olabileceği kanaatindeyiz. Ancak tiyopentalin nörülasyondaki etkisini tam olarak ortaya koymak için daha ileri ve farklı embriyo modelleri üzerinde çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effect of thiopental in early stage chick embryos on neural tube development. One hundred specific pathogen-free (SPF) chick eggs were used to investigate the neurulation. SPF eggs were invastigated in four groups. All of the groups were incubated at 37,2 ± 0,1 °C and 60 ± 5 % relative humidity for 30 hours and the eighth stage of the embryonic development as defined by Hamburger and Hamilton, was reached. At 30th hour, group A (control group) (n=25) was administered in ovo 0,1 ml saline (%0,9 NaCl) and the other groups were administered same volume of thiopental calculated in increasing dosages for 2 mg/kg, 4 mg/kg, 8 mg/kg for each egg with concentrations of 0,14 mg/0,1 ml Group B (n=25), 0,28 mg/0,1 ml Group C (n=25), 0,58 mg/0,1 ml Group D (n=25) respectively. At the end of 72 hours all of embryos were extracted from eggs and they underwent pathological examination with hematoxilen eosine. While the groups A and B showed no neural tube defects, totally six defective embryos were detected in the groups C and D (two in group C and four in group D). Our results suggested that thiopental caused neural tube closure defects when injected at supratherapeutic dosage levels. However further studies and different models are needed for its role in neurulation.