Aort ve pulmoner darlığı olan hastalarda darlık derecesinin kardiyak manyetik rezonans ile değerlendirilmesi
Evaluation of the degree of stenosis in patients with aortic or pulmonary stenosis with cardiac magnetic resonance
  1. Tez No: 311511
  2. Yazar: MURAT ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YİĞİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kardiyak manyetik rezonans (KMR), son yıllarda yaşanan gelişmelerle kardiyoloji pratiğinde sık olarak kullanılmaya başlanmıştır. Biz de bu çalışmada aort darlığı (AD) ve pulmoner darlığının (PD) saptanması ve ciddiyetinin tespitinde KMR'ın yerini belirlemeyi hedefledik.Çalışmaya AD ve PD olan hastalar vaka grubu ve sağlamlar kontrol grubu olarak alındı. PD'li hastaların aort kapak ölçümleri, AD'li hastaların da pulmoner kapak ölçümleri kontrol grubuna dahil edildi. Veriler SPSS ve MedCalc programları kullanılarak analiz edildi.Çalışmaya 9 AD ve 9 PD hastası ve 3 adet sağlam kontrol hastası dahil edildi. Hastaların tümü erkekti ve yaş ortalaması 22±4,8 idi. Hem aort hem de pulmoner kapaktan KMR ile ölçülen pik akım hızları eko ile ölçülen pik ve ortalama akım hızları ile çok iyi derecede korelasyon gösterdi. AD ve PD varlığını saptamada, 2.0 m/sn eşik değeri ile faz kontrast MR, %100 duyarlılık ve %96,2 özgüllük ile darlık varlığını tespit edebilmiştir. Ciddi PD için eko ile pik akım hızı eşik değeri 3,5 m/sn olarak belirlendiğinde, ROC analizi ile buna karşılık gelen MR değeri 3,4 m/sn olarak hesaplandı. Bu eşik değere göre KMR %100 duyarlılık ve özgüllük ile ciddi PD varlığını tespit etti. AD için ise ekokardiyografik eşik değeri 4 m/sn olarak belirlendiğinde, buna karşılık MR değeri 3,44 m/sn olarak hesaplandı. Buna göre KMR %100 duyarlılık ve özgüllük ile ciddi AD tespit etti.Sonuç olarak; bu çalışma ile KMR'ın AD ve PD'yi tespit etmede ve işlem geretirecek ciddi darlıkların tespitinde çok yüksek tanısal güç ile kullanılabileceğini sergiledik.Anahtar Kelimeler : Aort darlığı, pulmoner darlık, kardiyak manyetik rezonans , faz kontrast
Özet (Çeviri)
Cardiac magnetic resonance (CMR) has begun to be used more frequently in cardiology practice with recent advances. In this study, we aimed to determine the value of CMR in detecting the presence of aortic stenosis (AS) and pulmonary stenosis (PS) and in determining severity of stenosis.Patients with AS and PS were included in the study as case group and healthy individuals as control group. Aortic measurements of PS patients and pulmonic measurements of AS patients were included in the control group. Data were analyzed using SPSS and MedCalc softwares.Nine patients with AS, 9 patients with PS and 3 healthy control subjects were included in the study. All patients were male and their mean age was 22±4,8. Peak aortic and pulmonic velocities determined with CMR were very well correlated with echocardiographic peak and mean velocities. Using the cut-off value of 2,0 m/s, phase contrast MR detected the presence of stenosis in aortic and pulmonic valves with 100% sensitivity and 96,2% specificity. In order to detect severe PS, when cut-off value of echo is accepted as 3,5 m/s, the corresponding value for CMR was found as 3,4 m/s, using ROC analysis. According to this cut-off value, CMR detected severe PS with sensitivity and specificity of 100%. For AS, cut off value for CMR was calculated 3,44 m/s when the echocardiographic cut-off value is accepted as 4 m/s. According to this value, CMR detected severe AS with the sensitivity and specificity of 100%.In conclusion, we demonstrated with this study that CMR can be used with high diagnostic power in detecting the presence of AS and PS and in determining the severe stenosis requiring intervention.Keywords : Aortic stenosis, pulmonary stenosis, cardiac magnetic resonance, phase contrast