Küçük hücreli dışı akciğer kanseri radyoterapisinde aktif nefes kontrolü sisteminin tümör hareketi ve fiziksel akciğer parametrelerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of active breathing control (abc) system on tumor movement and physical lung parameters in non-small cell lung cancer(nsclc) radiotherapy
- Tez No: 311531
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETÖmer SAĞER, Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri(KHDAK) Radyoterapisinde Aktif Nefes Kontrolü Sisteminin Tümör Hareketi ve Fiziksel Akciğer Parametrelerine Etkisinin Değerlendirilmesi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Radyasyon Onkolojisi, Ankara, 2010.Çalışmanın amacı, Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri(KHDAK) radyoterapisinde, Aktif Nefes Kontrolü(ABC, Active Breathing Control) sistemi kullanılarak, orta-derin inspirasyonda nefes tutma tekniği ile tümör hareketinin kısıtlanması ve akciğer volümünün inspirasyon yoluyla artırılmasıyla, sağlam akciğer dokusunun ve kritik organların korunması üzerine olan etkinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya lokal ileri evre KHDAK tanısıyla GATA Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda Aktif Nefes Kontrolü eşliğinde tedavi edilen 23 olgu dahil edildi. Tüm hastalara aktif nefes kontrollü ve serbest solunumda 4-boyutlu planlama BT çekilerek her hasta için biri aktif nefes kontrollü, biri serbest solunumda sabit marjinli, biri serbest solunumda 3-boyutlu marjinli olmak üzere 3 ayrı planlama yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOmer SAGER, The Evaluation of The Effect of Active Breathing Control(ABC) System on Tumor Movement and Physical Lung Parameters in Non-Small Cell Lung Cancer(NSCLC) Radiotherapy. Gulhane Military Medical Academy Department of Radiation Oncology, Ankara, 2010.The aim of this study is evaluating the effect of ABC-mDIBH(Active Breathing Control-moderate deep inspiration breath-hold) on organ-at-risk(OAR) sparing by limiting tumor movement and increasing lung volume via inspiration.23 eligible patients treated for locally advanced NSCLC by using ABC at Gulhane Military Medical Academy Radiation Oncology Department were included in the study. All patients were scanned at free breathing and ABC-mDIBH for 4-D treatment planning. 3 different plans were generated for each patient with ABC-mDIBH, free breathing-uniform margins and free breathing-3- dimensional margins.