Kronik gerilim tipi baş ağrılı hastalarda lokal lidokain uygulamasının tedavi edici etkinliği ile anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
Efficiacy of local lidocain application on anxiety and depression and its curative effect in patients with chronic tension type headache.
- Tez No: 311540
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT HIDIR ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
KRONİK GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRILI HASTALARADA LOKAL LİDOKAİN UYGULAMASININ TEDAVİ EDİCİ ETKİNLİĞİ İLE ANKSİYETE VE DEPRESYON ÜZERİNE ETKİSİPrimer baş ağrılarından olan gerilim tipi baş ağrısı (GTBA), en sık görülen ağrılı durumlardandır. Epizodik ve kronik formları vardır. Kronik GTBA'nın gelişiminden periferal ve santral nosiseptif mekanizmalar sorumlu tutulmaktadır. Sıklıkla psikiyatrik hastalıkların da eşlik ettiği GTBA'nın akut tedavisinde basit ve kombine analjezikler ve koruyucu tedavisinde ise antidepresanlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kronik GTBA'lı hastalara lokal lidokain uygulanmasının tedavi edici etkinliği ile anksiyete ve depresyon üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmamıza 48 kronik GTBA hastası alındı. Bu hastaların 24'üne lokal lidokain, 24'üne ise (plasebo grubu) lokal salin enjeksiyonu uygulandı. Enjeksiyonlar, C1-C3 ve trigeminal sinir innervasyonlu kaslarda lokalize myofasial tetik noktalarına, beşinci kranial sinir çıkış noktalarına ve superior servikal ganglion çevresine, üç günde bir ve toplam üç seans olacak şekilde uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası üçüncü ayda değerlendirildi. Lidokain uygulanan grupta; bir ay içerisindeki ağrılı gün sayısı 20.2'den 7.5'e, Viziüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilen ağrı şiddeti 77.5'ten 38.7'ye, bir ay içerisinde kullanılan analjezik sayısı 9.8'den 3.9'a, Hamilton depresyon skoru 20.0'dan 14.8'e, Hamilton anksiyete skoru 21.9'dan 14.6'ya geriledi. Plasebo grubunda; bir ay içerisindeki ağrılı gün sayısı 19.1'den 17.6'ya, VAS ile değerlendirilen ağrı şiddeti 76.2'den 70.0'a, bir ay içerisinde kullanılan analjezik sayısı 10.1'den 9.0'a, Hamilton depresyon skoru 20.2'den 19.2'ye, Hamilton anksiyete skoru 21.7'den 20.3'e geriledi.
Özet (Çeviri)
EFFICIACY OF LOCAL LIDOCAIN APPLICATION ON ANXIETY AND DEPRESSION AND ITS CURATIVE EFFECT IN PATIENTS WITH CHRONIC TENSION TYPE HEADACHE.Tension-type headache (TTH), one of the primary headache disorders, is one of the most seen painful conditions for humans. It has both episodic and chronic forms. Central and peripheral nociceptive mechanisms have been suggested in the development of chronic TTH. Most commonly, psychiatric disorders accompany to TTH. Simple and combined analgesics are used in acute treatment and antidepressants are used in prophylactic treatment in TTH. In this study, the efficiacy of local lidocain application on anxiety and depression and its curative effect in patients with chronic TTH have been investigated. 48 patients with chronic TTH have been enrolled to our study. Number of the patients both in local lidocain injection group and local saline injection group (placebo group) was 24. Injections were applied to the trigger points of the muscles which were innervated by C1-C3 and trigeminal nerve; exit points of the fifth cranial nerve; and around the superior cervical ganglion. Three sessions were performed to each patients at every three days. Patients were evaluated before and three months after the treatment. In lidocain group, number of painful days in a month (PDM) decreased from 20.2 to 7.5, visual analogue scale (VAS) values decreased from 77.5 to 38.7, number of the analgegics used in a month (AUM) decreased from 9.8 to 3.9, Hamilton depression score decreased from 20.0 to 14.8 and Hamilton anxiety score decreased from 21.9 to 14.6 after the treatment. In placebo group, number of PDM decreased from 19.1 to 17.6, VAS values decreased from 76.2 to 70.0, number of the AUM decreased from 10.1 to 9.0, Hamilton depression score decreased from 20.2 to 19.2 and Hamilton anxiety score decreased from 21.7 to 20.3 after the treatment.