Oküler hipertansiyonda SAP, SWAP ve FDT ile elde edilen verilerin karşılaştırılması
Comparison of the data obtained by FDT, SWAP and SAP in Ocular Hypertension
- Tez No: 311541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
?Oküler hipertansiyonda SAP, SWAP ve FDT ile elde edilen verilerin karşılaştırılması?.OHT `lu bir hastada glokom sürecinin varlığını ya da yokluğunu ispatlamak gerekmektedir. Bu amaçla yapısal hasarı OCT, HRT II gibi görüntüleme teknikleri ile, fonksiyonel hasarı ise görme alanı tetkikleriyle göstermeye çalışmaktayız. Bu çalışmada kliniğimizde mevcut 3 farklı görme alanı test yöntemini (SAP, SWAP, FDT) yükselmiş GİB dışında hiçbir bulgusu olmayan hasta grubunda müracaat anında uygulayarak elde ettiğimiz görme alanı verilerini birbiriyle karşılaştırdık. Bu çalışmada GİB'ı 21 mmHg ve üzerinde olan, optik disk ve retina sinir lif tabakasında yapısal hasar olmayan 34 hastanın 34 gözünde SAP, SWAP, FDT testlerini uyguladık. Elde ettiğimiz verileri istatistiksel olarak inceledik. Her üç test ile elde edilen ortalama sapma (MD) değerleri birbirleriyle istatistiksel olarak uyumlu ve ilişkili olduğunu tespit ettik. Bu uyum ve ilişkinin özellikle özel nöron gruplarını tetkik eden SWAP ve FDT arasında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, daha güçlü olduğunu saptadık. Dolayısıyla her 3 görme alanının retinal duyarlılıktaki depresyonu eşdeğer düzeyde saptadıkları kanısına vardık. Glokomatöz hasarı saptamada daha etkin bir parametre olan PSD ve GHT değerlerinin her üç yöntemle karşılaştırılması sonucu istatistiksel bir korelasyon saptamadık. Sonuç olarak, SAP halen glokomun fonksiyonel değerlendirilmesinde altın standart olarak görülmesine rağmen, OHT ileri döneminde glokomatöz süreç devam ettiği takdirde özel nöron gruplarına özgü perimetrik testler, fonksiyonel kaybın erken tanısında avantaj sağlayabileceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
`Comparison of the data obtained by FDT, SWAP and SAP in Ocular Hypertension?It is needed to prove the presence or absence of glaucoma process in a patient with ocular hypertension. For this purpose, we try to show the structural damage with imaging techniques such as OCT and HRT II while functional damage can be shown by the visual field analysis. In this study we compared visual field data obtained by three different visual field test methods (SAP, SWAP, FDT) available in our service with each other, applied immediately on the patients with no other signs of glaucoma except elevated IOP. In this study we performed SAP, SWAP and FDT tests to the 34 eyes of 34 patients whom IOP is above 21mmhg and did not have any structural damage in their optic discs and retinal nerve fiber layers. We analyzed our data statistically. We determine that the mean deviation ( MD) values obtained by each of the three tests are statistically compatible and associated with each other. Although it is not statistically significant we found a considerable harmony between the SWAP and FDT tests in which especially the specific groups of neurons were being examined. Therefore we conclude that all of the three visual field analysing tests are similar in ascertaining the depression in the retinal sensitivity. We did not observe a statistical correlation in the PHD and GHT values which are more effective parameters in detecting glaucomatous damage, between the comparison result of each three methods. As a result; although SAP is still the gold standard for functional assessment of glaucoma, we reached the conclusion that if the glaucomatous process continues during the further period of OHT, perimetric tests are unique to specific groups of neurons, may provide an advantage in the early diagnosis of functional loss.