Primer baş ağrılı kadın hastalarda cinsel işlev bozuklukları
Sexual dsyfuncti̇on in female pati̇ents wi̇th primary headache
- Tez No: 379188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRDANE AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Primer bas agrıları (PBA) kisinin verimliligini ve yasam kalitesini belirgin sekilde etkileyen hastalıklardır. Cinsel islev bozuklugu (CB) ise çok çesitli faktörlerin sebep olabildigi önemli bir saglık sorunudur. Bu çalısmada, PBA?lı kadınların cinsel islevlerini saglıklı kontrol grubu ile karsılastırmayı, bas agrısının türü, sıklıgı, süresi, egitim durumu, gelir seviyesi, sigara kullanma öyküsü, kan prolaktin, TSH ve T4 düzeyleri ile iliskisini tespit etmeyi amaçladık. Gaziosmanpasa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniginde migren tanısı alan 41, gerilim tipi bas agrısı (GTBA) tanısı alan 39 kadın hasta ve 41saglıklı gönüllü çalısmaya alındı. CB, ?Kadın Cinsel Fonksiyon Endeksi (FemaleSexualFunction Index:FSFI)? kullanılarak degerlendirildi. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçegi (BDÖ) uygulanarak depresyon saptanan bireyler çalısma dısı bırakıldı. Gruplar arasında yas, BDÖ, prolaktin, TSH, T4 degerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Migren grubunda %75.6, GTBA grubunda % 79.5, kontrol grubunda ise % 7,3 CB tespit edildi. FSFI skorları migren grubunda 21.59 ± 6.38, GTBA grubunda 22.31 ± 5.25, kontrol grubunda 31.15 ± 3.60 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Primary headaches (PH) are diseases that specifically affect productivity and the life quality of people. Sexual dysfunction (SD) is an important health problem caused by several factors. In this study, we aimed to compare the sexual functions of female patients with the control group, and to determine its relationship with the type of headache, frequency, period, educational status, level of income, smoking history, blood prolactin, TSH and T4 levels. 41 female patients diagnosed with Migraine and 39 patients diagnosed with tension type headache (TTH), and 41 healthy volunteers in GOPU, Faculty of Medicine, Neurology Clinics were included into the study. SD was evaluated using FSFI. Beck Depression Scale was performed to whole participants, and the individuals determined with depression were excluded. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age average, BMI, BDS, prolactin, TSH, T4 average values (p>0.05). SD was determined in 75.6% of the migraine group, and in 79.5% of the TTH group. Average FSFI scores were 21.59 ± 6.38 in the migraine group, 22.31 ± 5.25 in the TTF group, and 31.15 ± 3.60 in the control group.