Koroner aterosklerozlu hastalarda apoptozisi gösteren belirteçlerin klinik, biyokimyasal ve anjiyografik parametrelerle ilişkisi
The relationship between apoptotic markers and the clinical, biochemical and angiographic parameters in patients with coronary atherosclerosis
  1. Tez No: 311542
  2. Yazar: ALPTUĞ TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER KARDEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Koroner aterosklerozlu hastalarda apoptozisi gösteren belirteçlerin klinik, biyokimyasal ve anjiyografik parametrelerle ilişkisi,Koroner ateroskleroz ve kalp yetmezliği fizyopatolojisinde apoptozis önemli bir yer tutar. Çalışmamızda kritik koroner aterosklerozu anjiyografik olarak gösterilmiş hastalarda apoptozisi gösteren biyobelirteç düzeylerinin klinik, biyokimyasal ve anjiyografik faktörler ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 49 hasta alındı (18 kadın, 31 erkek; yaş ortalaması 62,1 ± 8,4 yıl). Çalışma popülasyonu koroner arter hastalığı (KAH) varlığına göre iki gruba ayrıldı (KAH grubu n=28, kontrol grubu n=21). İki grup arasında annexin V, soluble apoptosis stimulating fragment (s-fas), N terminal pro beyin natrüretik peptidi (NT-proBNP), çok duyarlı C reaktif protein (çdCRP), fibrinojen düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca annexin V, s-fas düzeyleri ile ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve biyokimyasal belirteçlerin korelasyonu yapıldı. İki grup arasında araştırılan parametre ortalamaları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da KAH grubunda annexin V ve s-fas düzey ortalamalarının değer olarak daha düşük olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
?The relationship between apoptotic markers and the clinical, biochemical and angiographic parameters in patients with coronary atherosclerosis.It was shown that apoptosis had an important role in the physiopathology of coronary atherosclerosis and heart failure. We aimed to investigate the relationship between the biomarker levels of apoptosis and the clinical, biochemical and angiographic factors in critical coronary atherosclerosis detected by coronary angiography in this pilot study. Fortynine patients (18 female, 31 male; the mean age was 62,1 ± 8,4 years) were included. Study population was divided into two groups according to the presence of critical coronary artery disease (CAD)(CAD group (n=28), control group (n=21) ). The levels of annexin V, soluble apoptosis stimulating factor(s-fas), N terminal pro brain natruretic peptit (NT-proBNP), high sensitive C reactive protein (hsCRP) and fibrinogen levels were compared between two groups. Moreover, annexin V and s-fas levels with ejection fraction (EF) and biochemical markers were correlated each other. Although we didn?t find any statictical significant differences in terms of the mean biomarker levels between two groups, the mean levels of annexin V and s-fas were lower in the CAD group.