Ailesel akdeniz ateşi hastalarının anti-CCP seviyelerinin romatoid artrit hastaları ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
The comparison of anti-CCP (Clic Citrullinated Peptides) levels in familial mediterranean fever with rheumatoid arthritis and control group
  1. Tez No: 311550
  2. Yazar: RECEP AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAilesel Akdeniz Ateşi Hastalarının (AAA) anti- CCP Seviyelerinin Romatoid Artrit (RA) Hastaları ve Sağlıklı Kontroller ile Karşılaştırılması,Fibrinojen en sık sitrülinlenen peptittir. AAA hastalarında artış olması beklenir. Bu çalışmanın amacı da Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarının anti-CCP seviyelerini romatoid artrit hastaları ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmaya 42 AAA hastası (24.97±6.83) 40 romatoid artrit hastası (46.55±14.50) ve 20 sağlıklı kontrol grubu (31.45±5.82) dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalar için sedimentasyon, C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, romatoid faktör ( RF) anti-siklik sitrülinlenmiş peptid ( anti-CCP) seviyeleri incelendi. AAA hastalarının anti-CCP seviyeleri ile kontrol grubu arasında anti-CCP seviyeleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak enteresan olarak anti-CCP seviyesi ile yaş arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Sonuç olarak her ne kadar RA gibi otoimmün hastalıklarda sitrülinlenmiş peptidlere karşı gelişen antikorlar saptansa da AAA'lı hasta grubu ile diğer gruplar arasında anti-CCP açısından anlamlı bir fark bulamadık.Anahtar Kelimeler : anti-CCP, AAA, RA.Destekleyen kuruluş: Yok.Yazar : J. Tbp. Yzb. Recep AKCAN.Danışman : Doç. Tbp. Alb.Selim NALBANT
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Comparison of anti-CCP levels in Familial Mediterranean Fever with Rheumotoid Arthritis and Control Group,Fibrinogen is one of the biggest citrullinated peptides. It?s assumed to be increased in patients with FMF attacks.Therefore, the aim of this study was to compare the anti-CCP levels of familial Mediterranean fever (FMF) patiens with the rheumatoid arthritis (RA) and the control group. In this study 42 FMF patiens (24.97±6.83) , 40 RA patients (46.55±14.50) and 20 healthy controls were included. We measured serum levels of eriythrocyte sedimentation rate (ESR), fibrinogen, C-reaktive protein (CRP), rheumatoid factor (RF) and anti-CCP levels.