Şişman çocuklarda caveolin ve adiponektin düzeylerinin, şişmanlık, insulin direnci ve ateroskleroz ile olan ilişkisinin araştırılması
Research of relationship between caveolin and adiponectin levels with the obesity, insulin resistance and atherosclerosis among obese children
  1. Tez No: 311551
  2. Yazar: HAYDAR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETTbp.Kd.Yzb. Haydar ERSOY, ``Şişman çocuklarda caveolin ve adiponektin düzeylerinin, şişmanlık, insulin direnci ve ateroskleroz ile olan ilişkisinin araştırılması? GATA Askeri Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010.Giriş ve Amaç: Şişmanlık, kalori alımı ile kullanımı arasındaki dengesizlik sonucu vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen çok faktörlü bir enerji metabolizması bozukluğudur. Caveolinlerin vücut ağırlığı ve insülin direnci düzenlenmesinde, veziküler trafik, kolesterol homeostazisi ve sinyal iletimi gibi çeşitli, hücresel süreçlerde rol aldığı ortaya çıkmıştır. Amacımız şişmanlarda seviyesi azalan Adiponektin ile Caveolin-1'in hasta ve kontrol grubundaki seviyelerini tespit etmek; şişman çocuklarda HOMA(IR), Adiponektin ve Caveolin-1 düzeylerinin, şişmanlık, insulin direnci ve ateroskleroz ile olan ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya rastgele seçilen 6-16 yaşları arasında VKİsss ?2,00 olan 60 şişman hasta; 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. Her iki grubun ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ) ve biyokimyasal parametrelerine bakıldı. Takipler 0. ve 6. ayda VKİ, VKİsss, Eliza yöntemi kullanılarak Adiponektin ve Caveolin değerlerine bakıldı. Veriler SPSS-15 paket programına aktarılarak istatistiksel analiz yapıldı.Bulgular: Çalışmaya 60 şişman çocuk hasta ile 40 sağlam çocuk kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya alınan hasta grubunun yaşları 11,22 ± 2,61 iken; kontrol grubunun yaşları ise 11,38 ± 2,30 arasında idi.
Özet (Çeviri)
ABSCTRACT AND KEY WORDSCpt. MD. Haydar ERSOY, `?Research of relationship between caveolin and adiponectin levels with the obesity, insulin resistance and atherosclerosis among obese children??. Gulhane Medical Faculty, Department of Family Medicine, Dissertation-Specialization in Medicine, Ankara, 2010.Introduction and Aim:Obesity is a multifactorial energy metabolism disorder which is occured as an excessive fat deposition caused by imbalance between caloric intake-caloric use and could cause physical and psychological problems. The role of caveolins in regulation of body weight and insulin resistance and cellular processes such as vesicular traffic, cholesterol homeostasis and signal transduction has emerged. Our aim, in patient and control groups, is to detect the level of Adiponectin and Caveolin-1 decreasing in obese people and to research in obese children the relationship between HOMA(IR), Adiponectin and Caveolin-1 levels with obesity, insulin resistance and atherosclerosis.Material and Methods:Randomly selected 60 obese patients between the ages of 6?16 and VKIsss?2,00; 40 healthy control subjects enrolled in the study. Weight, height, body mass index(BMI) and biochemical parameters were examined in both groups. BMI, BMIsds, Adiponectin and Caveolin levels measured by Elisa method were evaluated at 0 and 6 months follow-up. The data by transferring SPSS-15 statistical package program were analyzed.Results:60 obese children as a patient group and 40 healthy children as a control group were enrolled in the study. The mean age was 11,22 ± 2,61 among patient group and 11,38 ± 2,30 among control group.