Akciğer kanserinde bronkoskopik biyobelirteç olarak adezyon moleküllerinin (VCAM ve ICAM) araştırılması
Investigation of adhesion molecules (VCAM and ICAM) as bronchoscopic biomarkers in lung cancer
  1. Tez No: 949403
  2. Yazar: BURCU NUR GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPEREN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akciğer Kanserinde Bronkoskopik Biyobelirteç Olarak Adezyon Moleküllerinin (VCAM ve ICAM) Araştırılması Amaç: Akciğer kanseri, dünyada yüksek mortalite oranına sahip malignitelerden biridir. Hastalığın erken teşhisi ve prognozun belirlenmesi için biyobelirteçlerin önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, bronkoskopik ve serum biyobelirteçleri olarak adezyon molekülleri (VCAM-1, ICAM-1 ve ICAM-2) düzeylerinin akciğer kanseri tanı ve takibindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olup çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde 01.11.2023-01.12.2024 tarihleri arasında bronkoskopi yapılan 84 hasta ve 24 sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Bronkoskopi yapılan hastalar patolojik sonuçlarına göre malign ve benign olarak iki gruba ayrıldı ve bu hastalardan hem bronkoskopik lavaj hem de serum örnekleri alındı. Kontrol grubundan ise yalnızca serum örnekleri alındı. Fiberoptik bronkoskopi işlemi sırasında alınan bronş lavajları ve tüm katılımcılardan elde edilen serum örneklerinden ELISA yöntemi ile VCAM-1, ICAM-1 ve ICAM-2 düzeyleri çalışıldı. Sonuçlar SPSS 27 istatistik paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon of Adhesıon Molecules (VCAM and ICAM) As Bronchoscopıc Bıomarkers in Lung Cancer Objective: Objective: Lung cancer is one of the malignancies with a high mortality rate worldwide. The importance of biomarkers for early diagnosis of the disease and determination of prognosis is increasing. In this study, we aimed to investigate the role of adhesion molecules (VCAM-1, ICAM-1 and ICAM-2) levels as bronchoscopic and serum biomarkers in the diagnosis and follow-up of lung cancer. Materials and Methods: Our study was prospective and included 84 patients who underwent bronchoscopy between 01.11.2023-01.12.2024 in the Chest Diseases Clinic of Atatürk University Medical Faculty Research Hospital and a control group of 24 healthy volunteers. Patients who underwent bronchoscopy were divided into two groups as malignant and benign according to their pathological results and both bronchoscopic lavage and serum samples were taken from these patients. Only serum samples were obtained from the control group. Bronchial lavages obtained during fibreoptic bronchoscopy and serum samples obtained from all participants were analysed for VCAM-1, ICAM-1 and ICAM-2 levels by ELISA. The results were analysed with SPSS 27 statistical package programme.