Psikopati düzeyi yüksek antisosyal kişilik bozukluğu tanılı olgularda ventromedyal prefrontal korteksin difüzyon tensor manyetik rezonans görüntülenmesi ve saldırganlık düzeyi ile ilişkisi
Diffusion Tensor Imaging of Ventromedial Prefrontal Cortex in Patients with Antisocial Personality Disorder with High Psychopathy Scores and Its Relationship Between Agression
- Tez No: 311559
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Antisosyal kişilik bozukluğu (ASKB), kişilerarası ilişkilerde ve davranışlarda belirgin bozulma ve suç işleme davranışı ile ilişkisi olmasına karşın, biyolojik temelleri konusunda çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada, antisosyal kişilik bozukluğu tanılı bireylerde ve sağlıklı kontrol grubunda ventromedyal prefrontal korteks bölgesindeki nöronal ağ bağlantılarının difüzyon tensor görüntüleme (DTG) yöntemi ile karşılaştırılması, olası yapısal bozukluğun ve bunun psikometrik testlerle olan ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır.GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran DSM-IV tanı ölçütlerine göre ASKB tanısı almış 30 erkek hasta ile 25 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna yarıyapılandırılmış sosyo demografik form, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yağılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), DSM-III-R Eksen II Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-II), Hare Psikopati Değerlendirme Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeği verilmiştir. Katılımcıların DTG ölçümleri ve renk kodlu fraksiyonel anizotropi (FA) haritalarında, topografik dairesel ilgi alanları (ROI) kullanıldı.Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ASKB olgularında sol VmPFK gri cevher FA değerlerinde anlamlı farklılık saptandı. Bununla birlikte ASKB olgularında sol VmPFK gri cevher FA değerleri ile Saldırganlık Ölçeği toplam puanları, Sözel Saldırganlık alt ölçeği puanları ve Öfke alt ölçeği puanları arasında ters yönde bir ilişki saptandı. ASKB tanılı bireylerin VmPFK bölgesinde yapısal bir bozukluk bulunmaktadır ve bu bozukluk saldırganlık davranışı ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Antisocial personality disorder involves significant interpersonal and behavioral impairments and criminal behavior. However, little is known about the biologic basis ofthis disorder. The aim of this study is to investigate the neural network connectivity in the ventromedial prefrontal cortex (VmPFC) of people with antisocial personality disorder (ASPD) and healthy control group. Additionally, the relation sip between possible structural abnormalities and psychometric tests was explored.Thirty male subjects meeting DSM-IV-TR diagnostic criteria for ASPD who admitted to the outpatient unit of the Department of Psychiatry, GATA Haydarpasa Training Hospital and twenty five, age and sex matched healthy subjects were assessed by a semistructured sociodemographic form, Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-IV (SCID-I), Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-III-R Personality Disorders (SCID-II), Hare PSychopathy Checklist-Revised, Aggression Questionnaire. Diffusion-weighted images were obtained and circulr region of interest (ROI) probes in color-coded fractional anisotropy (FA) maps were used.Significant white matter FA score differences in the left VmPFC was found respectively in ASPD subjects relative to controls. Also there was a negative correlation between left VmPFC grey matter FA scores and total Aggression Questionnaire scores, verbal aggression subscale scores and anger subscale scores in ASPD subjects. There is a structural abnormality in the VmPFC region of subjects with antisocial personality disorder and this abnormality is associated with aggression.